Commitment-based analysis of organizations: dealing with inconsistencies
Örgütlerin taahhüt tabanlı analizi: Tutarsızlıklarla başa çıkmak için bir yöntem
  1. Tez No: 200092
  2. Yazar: SHAMEEM SHAH NAWAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PINAR YOLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çoketmenli örgütler birbirleriyle iletişim halindeki etmenlerden oluşur. Belirli rollerive görevleri olan bu etmenlerin amacı örgütün hedeflerini etkin bir şekildegerçekleştirmektir. Örgütlerin biçimsel betimi, örgüt tasarımcısının var olan örgütleriincelemesini ve örgütlerde olası bir değişiklik hakkında fikir üretmesini sağlar. Örgütleridüzenli bir biçimde analiz etmek o örgütlerle ilgili oluşabilecek hataları erkenden teşhisetmeye yardımcı olur. Bu tez, örgütleri taahhütlere dayalı bir yaklaşımla temsil etmeye veoluşabilecek hataları ve çelişkileri ortaya çıkartıp çözmeye yarayacak metodlargeliştirmektedir. Buna ek olarak, tasarımcıların örgütleri kolay tasarlamasını ya da gerekendeğişiklikleri yapmasını sağlayan bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım bir örgütünişleyişinin tutarsızlıkları kontrol ederek oluşabilecek hataları işaret edebilir ve o hatalarındüzeltilmesini sağlayan öneriler sunabilir. Ayrıca, birden fazla örgütün bir arada çalışmasıiçin o örgütlerin benzer niteliklerini bir araya getirip, örgütlerle ilgili üst seviyeli birgörünümü kısmen otomatik bir şekilde ortaya çıkarabilir. Bu özellikler, iki örgütten oluşanbir vaka araştırmasıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiagent organizations are composed of interacting agents. These agents areusually assigned with roles and have clearly defined tasks so that organizational goals areeffectively materialized. Formal specifications of multiagent organizations alloworganization designers to analyze existing organizations and reason about possible changesin the organizations. Systematic analysis of organizations can help identify potential errorsin the organization early on. In this thesis we study a commitment-based approach forspecifying organizations and then detecting and resolving inconsistencies and conflicts inthe specifications. Additionally, we have developed a software tool to help organizationdesigners with creation and manipulation of organizational specifications. The tool cancheck the workings of an organization for inconsistencies and signal the possibility or thecertainty of a conflict during execution and can provide a set of suggestions for resolvingconflicts. Furthermore, the tool can semi-automate the task of combining twoorganizational work-flows, by aggregating related properties of the organizations; and canpresent a higher level view of organizations. We illustrate these properties using a casestudy that deals with two organizations.