A simulation model for the long-term analysis of decentralized electricity markets
Serbestleştirilen elektrik piyasasının uzun dönemli analizi için bir benzetim modeli
- Tez No: 200109
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 751
Özet
ÖZETSERBESTLEŞTİRİLEN ELEKTRİK PİYASASININ UZUN DÖNEMLİANALİZİ İÇİN BİR BENZETİM MODELİYazar: Güzay PaşaoğluElektrik üretiminin serbestleştirilmesiyle, yatırım kararı bağımsız firmalar tarafındanalınmaktadır. Serbest piyasada, düzenlenen piyasanın tersine, piyasadaki oyuncularınkararları; markette oluşan elektrik fiyatından ve oyuncuların gelecekte markettekarşılaşabilecekleri belirsizliklerden etkilenmektedir. Bahsi geçen piyasa şartlarında, kararvericiler elektrik tedariğinde ve talebinde oluşan uzun dönemli dinamikleri anlamayaihtiyaç duymaktadırlar. Bu çalışmada, rekabetçi elektrik piyasasının dinamiklerini anlamakiçin Sistem Dinamiği (SD) metodolojisi kullanılarak bir benzetim modeli geliştirilmiştir.Geliştirilen model; talep modülünden, yatırım modulunden, elektrik üretimi modülünden,muhasebe ve finans modülünden, çeşitli rakiplerden ve ihale sisteminden oluşmaktadır.Modelleme süresince, çeşitli alt modeller geliştirilip test edildikten sonra birbirlerineentegre edilerek SD modeli oluşturulmuştur. Modellemenin her aşamasında; modelinyapısı, modüller ve değişkenler arası ilişkiler, modelde kullanılan denklem veparametreler, modelin gerçeği yansıtma yeteneğini ve güvenilirliğini sağlamak amacıylauluslararası yayınların yanısıra, uzman görüşleri de dikkate alınarak belirlenmiştir. Buçerçevede, yatırımcılara sunulan santral alternatiflerini daha iyi anlayabilmek ve tespitedebilmek için Analitik Hiyerarşi Prosesine dayalı bir alt model geliştirilmiştir ve analizedilmiştir.Geliştirilen SD modeli parametrik çalışmalar için esnek bir yapıya sahiptir; öyle kifarklı stratejiler/politikalar analiz edilebilmektedir. Senaryo analizleri boyunca elde edilensonuçlar, elektrik piyasasında gerek elektrik tedariği, gerekse elektrik talebi tarafındaoluşan uzun ve kısa dönemli dinamiklerin model tarafından yakalandığını göstermektedir.Geliştirilen model, serbestleştirilen elektrik piyasasını anlamak, incelemek ve bu ortamdadeneyim kazanmak için mükemmel bir araçtır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA SIMULATION MODEL FOR THE LONG-TERM ANALYSIS OFDECENTRALIZED ELECTRICITY MARKETSbyGüzay PaşaoğluAfter the liberalization of the electricity generation industry, capacity expansion decisionsare made by multiple self-oriented power companies. Unlike the regulated environment,decision-making of market participants is now guided by price signal feedbacks and by animperfect foresight of the future market conditions that they will face. In such an environment,decision makers need to understand long-term dynamics of the supply and demand sides of thepower market. To visualize the competitive electricity power market dynamics, a simulationmodel based on system dynamics (SD) philosophy is developed in this study. The developedmodel includes the demand module, the capacity expansion module, the power generationsector, an accounting and financial module, various competitors and a bidding mechanism.During the modeling process, various submodels have been developed and tested beforebeing integrated to form a complete system model. At each phase of modeling, besidesinternational literature, expert opinions have been considered in determining the modelstructure, relationship between entities, parameters and equations used in the model, to ensurethe representativeness and the reliability of the model. In this context, additionally anAnalythical Hierarchical Process based sub modeling and analysis has been conducted, in orderto better understand and treat power generation facility options available to investors.The SD model has a flexible structure for parametric studies, such that results of differentstrategies/policies can be analyzed. The results obtained from the scenario analysis reveal thatthe model is able to capture most of the long and short-term dynamics which occur both on thesupply and on the demand sides of the power market. The developed model is an excellent toolto be used in understanding, investigating and experimenting on a decentralized electricitymarket, especially in regard to investor behaviour; supply, demand and price fluctuations, shortand long term effects of various decisions and primary energy resource limitations.