Tam zamanında satınalma felsefesi ve bir simülasyon uygulaması
- Tez No: 26802
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMRA DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET ikinci Dünya Savaşı' ndan sonra ağır bir yara alan Japon ekonomisi yeni teknolojik arayışlar içine girmiş ve üretimde kaliteyi arttırıp, maliyetleri düşürecek bir sistem üzerinde çalışmaya başlamıştır. Bunun sonucunda da Tam Zamanında üretim Sistemi (TZÜS) ortaya çıkmıştır. Tam Zamanında üretim sistemi sadece üretim alanında kullanılmakla kalmayıp, satınalma alanında da önemli sonuçlar elde edilmiştir. Birinci bölümde,. Tam Zamanında üretim ' in (TZÜ) kısa bir tanımından sonra, TZÜ kavramının ne olduğu ve ne şekilde yanlış kullanıldığı incelenmiştir. İkinci bölümde ise. Tam Zamanında üretim sistemi tanıtılacak, aşamaları belirlenecek ve Japonya' da ürün kalitesi ve verimlilik artışının sebepleri araştırılmıştır. üçüncü bölümde ise, geleneksel satınalmanın ana fonksiyonlarına, diğer organizasyonel fonksiyonlarla bağlantılarına, satınalma yönetiminin hedeflerine, satıcı ilişkilerine, satınalmanın sorumluluğununa, hedeflerinine ve stratejilerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde. Tam Zamanında (TZ) satınalma kavramı açıklanmış, TZ satınalma sisteminin uygulanması ve TZ satınalma ile geleneksel satınalma arasındaki farklılıklar belirlenmiştir. Beşinci bölümde, Kanban sistemi tanıtılarak, kuralları ve sınırları belirlenmiştir. Tek ve çift kartlı Kanban sistemleri tanıtılarak, satınalma faaliyetine uygulaması incelenmiştir. Altıncı bölümde TZÜ sistemi içinde nakliyenin önemi ve organizasyonu incelenmiş ve nakliye maliyetlerinin azaltılması üzerine bir araştırma yapılmıştır. Yedinci bölümde, TZ satınalma faaliyetlerinin uygulanması sırasında karşılaşılan problemler belirlenerek, bunlara uygun çözüm yolları aranmıştır. Sekizinci bölüm olan uygulama bölümünde ise, TZ satınalma sistemine uygun bir simülasyon modeli geliştirilmiş. Bu sistem kullanılarak bir firma üzerinde yapılan uygulama açıklanarak sonuçlar yorumlanmıştır. -x-
Özet (Çeviri)
SUMMARY JUST-IN-TIME PURCHASING AND A SIMULATION STUDY For a company, Purchasing is a window to the outside world. The prime function of purchasing, is that of being sensitive to the external supply market situation and also of feeding hack this information to the other function of the company. Purchasing has important links with most of the organizational functions. Purchasing has many benefits like, - To supply the organization with a steady flow materials and services to meet its needs; - To select the best suppliers in the market? - To protect the company' s cost structures - To maintain sound co-operative relationships with other department, providing information and advice as necessary to ensure the effective operation of the organization as a whole; - To monitor supply market trends; In the early 1950' s, a unique production system emerged in Japanese manufacturing companies that contributed substantially to Japan" s high product quality and productivity. During the past two decades, Japan' s annual productivity increase rate in manufacturing was 9.3 7. as compared with a 2.7 % increase in the USA. This distinctive Japanese system ie widely known as Just-In- Time