Performance evaluation of campus-scale rainwater harvesting: A case study at Atilim university
Kampüs ölçeğinde yağmursuyu hasadı performans değerlendirmesi: Atılım Üniversitesi uygulaması
  1. Tez No: 981194
  2. Yazar: CAN CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara'da İncek Gölbaşı'nda yer alan Atılım Üniversitesi kampüsünde dağıtılmış yağmursuyu hasadı (RWH) sistemlerinin uygulanabilirliğini ve tasarımını incelemektedir. Artan su kıtlığına yönelik endişelerden yola çıkarak, bu çalışma RWH sistemlerinin özellikle peyzaj sulama gibi içme suyu dışı kullanımlarda geleneksel su kaynaklarına olan bağımlılığı azaltabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, yüzey akışı tahmini ve depolama altyapısını boyutlandırma için iki hidrolojik modelleme yaklaşımı kullanılmıştır: Toprak Koruma Servisi Eğri Sayısı (SCS-CN) yöntemi ve Storm Water Management Model (SWMM 5.2). Altı alt havzanın manuel sınırlandırılmasıyla birlikte, uzun dönem yağış verileri ve Harmonize Dünya Toprak Veritabanı temelli toprak özellikleri, akış ve sızma analizinin temelini oluşturmuştur. Depolama hacimleri, 17 yıllık bir dönemi kapsayan aylık kümülatif su fazlası verilerine göre hesaplanmış ve dinamik simülasyon kapasitesi nedeniyle SWMM tabanlı boyutlandırma önerilmiştir. Sonuçlar, önerilen RWH sistemlerinin üniversitenin toplam içme suyu dışı talebinin yaklaşık %26'sını karşılayabileceğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, kampüs ölçeğinde su sürdürülebilirliği planlamasında RWH altyapısının entegrasyonunu desteklemekte ve yarı-kurak bölgelerde benzer kurumsal ortamlar için tekrarlanabilir bir modelleme çerçevesi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the performance of decentralized rainwater harvesting (RWH) systems at the Atılım University campus, in İncek, Gölbaşı, Ankara. Motivated by increasing water scarcity, the study aims to assess how effectively RWH systems can reduce institutional dependency on conventional water sources, particularly for non-potable uses such as landscape irrigation. To achieve this, two hydrological modeling methods—the Soil Conservation Service Curve Number (SCS-CN) method and the Storm Water Management Model (SWMM 5.2) are employed to estimate runoff and size storage infrastructure across six manually delineated subcatchments. Long-term precipitation data and soil characteristics from the Harmonized World Soil Database formed the basis of runoff simulation and infiltration analysis. Storage volumes calculated based on monthly cumulative surplus data over a 17-year period, with SWMM-based tank sizing selected for final recommendations due to its dynamic simulation capability. The results revealed that the proposed RWH systems could meet approximately 26% of the university's total non-potable water demand. These findings support the integration of RWH infrastructure in campus-scale water sustainability planning and provide a replicable modeling framework for similar institutional environments in semi-arid regions.