Analysis of a supply chain under advance demand information
Ön talep bilgisi altında bir tedarik zincirinin analizi
  1. Tez No: 200117
  2. Yazar: EMİNE EŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETÖN TALEP B LG S ALTINDA B R TEDAR KZ NC R N N ANAL ZBu çalışmada merkezi bir depo ve birkaç bayiden oluşan iki kademeli bir dağıtım modeline öntalep bilgisinin dahil edilmesinin etkileri incelenmektedir. Merkezi depo envanterbulundurmamaktadır. Ön talep bilgisinin özellikle de sistem maliyetleri, sipariş ve dağıtımpolitikaları üzerindeki faydaları incelenmektedir. ki tip ön talep bilgisi ele alınmıştır. Tam vekısmi ön talep bilgisi yapıları altında yaklaşık sipariş ve dağıtım politikaları ile beklenensistem maliyeti elde edilmiştir. Sistem parametrelerinin etkisini göstermek için sayısal birçalışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTANALYSIS OF A SUPPLY CHAIN UNDER ADVANCEDEMAND INFORMATIONIn this study we investigate the effects of incorporating advance demand information in a two-echelon distribution model which consists of a central depot and several retailers. The depot isnot allowed to hold inventory. In particular, the benefits of advance demand information onsystem costs and ordering and allocating policies are investigated. Two types of advancedemand information structures are considered. Under perfect and partial advance demandinformation structures, the approximate optimal ordering and allocating policies and theexpected system cost are obtained. A computational study is presented in order to demonstratethe effect of system parameter.