Electronic tunability in analog filters
Analog süzgeçlerde elektronik ayarlanabilirlik
- Tez No: 200129
- Danışmanlar: PROF. OĞUZHAN ÇİÇEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Analog devre tasarımının ilk yıllarında ayrık devre elemanları kullanılmaktaydı.Üretimden sonra ayarlı dirençler ya da kondansatörler vasıtasıyla devre elemanlarınıntolerans ve ideal olmayan davranıúlarından kaynaklanan sapmalar düzeltilirdi. 1970'lerdensonra analog devreler tümleúik devre olarak tasarlanmaya baúlanmıútır. Tümleúikdevrelerde özellikle pasif devre elemanlarının toleransları oldukça yüksektir. Ayrıcatümleúik devre tasarımının kendisinden kaynaklanan parazitik elemanlar ve idealdensapmalar ciddi birer sorun teúkil eder. Bu sebeplerden dolayı, tümleúik devrelerinüretiminden sonra bazı devre parametrelerinin ayarlanabilir olması çok önemli birözelliktir. Tezde tümleúik devre analog süzgeçlerin elektronik ayarlanmasında kullanılandört ana yaklaúım karúılaútırmalı olarak incelenmiútir: MOSFET-C tekni÷i ile elektronikayarlanabilirlik, ?Mixed translinear loops? kullanarak elektronik ayarlanabilirlik, OTAkullanarak elektronik ayarlanabilirlik, akım kazancı kontrolü ile elektronik ayarlanabilirlik.Süzgeç devrelerinde bazı parametreler elektronik olarak ayarlarken, devrenin di÷erparametrelerinde (Do÷rusallık, kararlılık, yüksek frekanslarda çalıúabilme, kazanç vb.)bozulmalar meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı efektif ayarlanabilirlik aralıklarınıntespiti için elektronik ayarlanabilirlik ile di÷er devre parametrelerinin iliúkileri degösterilmiútir. Bu amaçla, tezde her bir metot için yeni ayarlanabilir süzgeç devreleriönerilmiú ve bu devrelerin idealden sapma ve parazitik elemanlardan etkilenmeleri detaylıúekilde incelenmiútir.
Özet (Çeviri)
In the beginning years of the analog design, discrete components were being used inthe analog design procedures. After manufacturing, trimmer capacitors and potentiometerswere used for electronic tunability to compensate for the electronic component non-idealities and tolerances. After 1970s, analog circuits have been implemented as integratedcircuits, where element tolerances are unacceptably high. Non-idealities and parasitics dueto IC implementation are serious problems for the circuits after manufacturing. Therefore,electronic tuning of some parameters after production has been a very important feature inIC design. In the thesis following major tunability methods are examined: Electronictunability with MOSFET-C technique, with mixed translinear loops, with operationaltransconductance amplifiers and with adjusting current-gain.During electronic tuning of the desired parameters, some other parameters of thecircuit such as linearity, stability, gain and high frequency performance, may be affected inan undesired way. Therefore, trade-offs between tunability and other parameters of thecircuits are illustrated to find effective tunability ranges. Moreover, in the thesis newtunable filter circuits are suggested for each of these methods as examples and detailednon-ideality and parasitic component analyses of these circuits are given.