Değişik pH'larda çeşitli iyonların minenin madde kaybına etkileri
Effect of variousions at different pH values on the solubility of enamel
- Tez No: 20017
- Danışmanlar: PROF.DR. NUR GÜNYAKTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
-86- 0 Z E T Dört değişik pH derecesindeki laktat tamponlara ilave edilen değişik miktarlardaki kalsiyum, fosfor ve flor iyonlarının insan minesinin çözünürlüğüne etkisi mikrosertlik, polarize ışık mikroskobİ3i ve kimyasal analiz yöntemleriyle in vitro olarak incelendi. İlave edilen iyonik ürünlerin mine çürüğünün oluşumun önemli ölçüde yavaşlattığı ve tampon çözeltinin bu iyonlara doygunluk derecesinin artmasıyla birlikte yavaşlatıcı etkininde arttığı gözlendi. Mikrosertlik, polarize ışık mikroskobisi ve kimyasal analiz yöntemleri bulgularına göre mine demineralizasyonuna yön veren temel faktörlerin en iyi“ortamın minenin erirlik ürünlerine doygunluk derecesi”olarak tanımlanabileceği, çözünürlüğün sadece pH gibi basit bir parametre ile açıklanamayacağı ve pH nm en önemli etkisinin demineralizasyon hızı üzerine olduğu sonucuna varıldı. Kimyasal analiz ve polarize ışık mikroskobisi sonuçlarına göre demineralizasyon ve rekristalizasyonun çürük patolojisinde bir arada oluştuğu ve florun yüzey tabakası oluşumu için gerekmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
-87- SUMMARY EFFECT OF VARIOUS IOHS AT DIFFERENT pH VALUES OH THE SOLUBILITY OF EHAHEL The effect of varying amounts of calcium, phosphorus and fluor ions, which were added in lactate buffers at four different pH values, on solubility of human enamel was studied in vitro by using microhardness, polarized light microscopy and chemical analysing methods. It was observed that the added ionic products reduced the progression of enamel caries to a significant extent and by icnreasing the degree of saturation of buffers to these ions, the reducing effect was olso increased. Based on the results of microhardness, polarized light microscopy and chemical analysing methods, it was concluded that the driving force for enamel demineralization is best described by the degree of saturation of the deminerilization medium with respect to enamel solubility products. It was also concluded that the most important influence of pH was on the rate of demineralization and solubility can not be explained by simple parameters such as pH. The results assessed by chemical analysis and polarized light microscopy showed that both demineralization and recrystallization occur in enamel carious process and fluoride İ3 not necessary for the formation of the surface laver.