Modelling pyrazine and tetrazine complex ions of iron by DFT
DFT yöntemi ile pirazin ve tetrazin demir komplekslerinin modellenmesi
- Tez No: 200232
- Danışmanlar: PROF. TEREZA VARNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Karısık degerlikli komplekslerin kimyada bir çok kullanım alanı bulunmaktadır. Bunlara süper iletkenlerden minerallere, manyetik molekül gruplarından enzimlere kadar örnek verilebilir. Karısık degerlikli kompleksler, aynı elementin aynı molekülde veya katı maddede farklı oksidasyon basamaklarında bulunması ile gerçeklesir. Tetrazin, pirazin ve Fe-CN ile birlikte olusan metal iskeletin kapsamlı olarak yapı ve elektronik analizleri yapıldıktan sonra deneysel verileri literatürde bulunan mononükleer [(L)Fe(CN)5]-2,-3 (L:tz, pyz), ve dinükleer [(?-L){Fe(CN)5}2]-4,-5 kompleksleriyle deneysel verileri literatürde bulunmayan trans/cis [Fe(CN)5(L)Fe(CN)4(L)Fe(CN)5]-5,-6,-7 trinükleer kompleksleri optimize edilmistir. Bu kompleksler B3LYP (Becke-3-parametresi-Lee-Yang-Parr fonksiyonu) hesaplamaları kullanılarak modellenmistir. Bag uzunlukları, Mulliken yükleri, moleküler orbitalleri ve spinlerinin karsılastırılması ile pirazin ve tetrazin demir komplekslerinin, metal ile ligandın üzerindeki elektronik dagılımından etkilesimine ve iç degerlik yük transferi olusumuna açıklık getirilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In coordination chemistry, mixed valency is widespread, from superconductors to minerals, magnetic molecular clusters and even enzymes. Mixed valency occurs when the same chemical element is found in two different oxidation states in the same molecule or solid. After the detailed structure and electronic analysis of the ligands tetrazine(tz) and pyrazine(pyz) the metal framework of iron with CN co-ligands, in a progressive manner, mononuclear [(L)Fe(CN)5]-2,-3 (L:tz, pyz), dinuclear [(?-L){Fe(CN)5}2]-4,-5 complexes and trinuclear trans/cis [Fe(CN)5(L)Fe(CN)4(L)Fe(CN)5]-5,-6,-7 complexes are optimized. Some studies on the mononuclear complex (mnc) and mixed valent dinuclear complex (dnc) of Fe in the literature exist but none on tnc complexes. These complexes have been modeled making use of B3LYP (Becke-3-parameters-Lee-Yang-Parr functional) calculations. Comparison of bond lengths, Muliken charges, frontier orbitals, and spins of odd electron species at each level allows a close look at the presence of metal ligand charge transfer (MLCT) and/or intervalence charge transfer (IVCT) of pyrazine and tetrazine iron complexes.