Modelling the competing pathways in the free radical polymerization of acrylates
Akrilatların serbest radikal polimerizasyonlarında birbirini takip eden reaksiyonların modellenmesi
- Tez No: 200240
- Danışmanlar: PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Akrilatların a karbonlarında bulunan sübstitüyentlerin büyüklüklerinin serbest radikal polimerizasyon tepkimelerinin yayılma reaksiyonlarında önemli rol oynadıkları düsünülmektedir. Yayılma reaksiyonunda bulunan radikalin monomere yaklasma ihtimali a pozisyonunda bulunan grubun büyüklügü nedeni ile azalabilir. Yayılma reaksiyonlarına çift baga katılan radikalin kararlılıgı arttıkça monomere saldırma istegi kararlılıgı daha az olan radikale oranla düsecegi beklenir. Radikalin kararlılıgı yayılma tepkimelerinde oldugu gibi, sonlanma tepkimelerinde de etkilidir. Aynı karbon atomu üzerinde bulunan elektron veren ve elektron çeken gruplar ?capto-dative? adı verilen bir etki yaratırlar. Aynı atomun üstünde bulunan elektron iten ve electron çeken gruplar akrilat monomerlerinde rezonans yolu ile kararlılıgı saglarlar. Bu çalaısmada a karbonlarında sübstitüyent olan akrilatların yayılma ve sonlanma tepkimeleri modellenerek reaktiviteleri ile yapıları arasındaki iliski arastırılmıstır. Yayılma ve bitirme reaksiyon hızları B3LYP/6-31+G* metodolojisi kullanılarak hesaplanmıstır. Polimerizasyon kinetigi deneysel ve hesapsal sonuçlar arasında baglantı kurulması açısından incelenmistir. Çalısmanın diger bir amacı da DFT tanımlayıcıları kullanarak dialilik monomerlerin siklopolimerizasyonunu anlamaktır. DFT tanımlayıcıları siklopolimerizasyon reaksiyonlarında olusan halkanın 5 veya 6 üyeli olusunu belirlemek amacıyla kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The size of the a-substituent is expected to play a role in the propagation reaction in free radical polymerization. The possibility of the approach of the propagating radical to the monomer can be reduced due to the presence of a bulky group attached to the a carbon atom. It is expected that when the propagating radical is stabilized by some factors, the attack of this radical to the monomer is less favourable compared to the less stable radical. Stability of the radical also affects the termination reactions as well. The presence of an electron donor and an electron withdrawing group causes captodative (cd) effect in radical polymerization. Cd substitution brings about a push-pull resonance stabilization, due to a geminal substitution with both electron-withdrawing and electron-donating groups on the same atom. a-substituted acrylate monomers have been modeled by using the quantum mechanical methods in order to understand the structure reactivity relationship on the propagation and the dispropagation reactions.The propagation and termination rate constants for a-substituted acrylate monomers have been calculated with the B3LYP/6-31+G* methodology. The polymerization kinetics has been considered in order to understand whether correlations between theoretical and experimental findings can be established. The other task of this study is to use the Density Functional Theory (DFT) descriptors in order to understand the cyclopolymerizabilty of diallylic monomers. Density Functional Theory (DFT) descriptors have been used in order to predict the site selectivity in cyclic polymerization.