Structure-reactivity relationship of acrylic acid ester ether dimers by ATRP
ATRP halkalı polimerleştirilmesinde yapı-özellik ilişkisi
  1. Tez No: 200239
  2. Yazar: GÜLHAN KOCASAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Alkil ?-(hidroksimetil) eter dimerlerinin (RHMA) halkalı polimerleştirilmesiyle sentezlenen alifatik halkalı polimerler yüksek ısısal dayanıklılığa, yüksek camsı geçiş sıcaklığına sahiptirler ve polimerleşme sırasında sınırlı çekme gösterirler. RHMA eter dimerlerinin ATRP ile halkalı polimerleştirilmesi literatürde üç farklı alkil grup için araştırılmıştır: etil, n-bütil ve tert-bütil. Alkil grupların hacminin artmasıyla halkalaşma etkinliğinin arttığı bulunmuştur. Fakat, ATRP halkalı polmerleştirilmesi daha hacimli alkil grup içeren dimerlerle araştırılmamıştır. Serbest radikal polimerleşmesinde halkalaşma etkinliği adamantil ?-(hidroksimetil) eter dimerinde etil, t-butyl gibi daha küçük alkil gruplar içeren dimerlere oranla daha yüksektir. Fakat, bu büyük hacimli grupların ATRP üzerinde etkisi bilinmemektedir. Bu yüzden, daha hacimli RHMA eter dimerlerinin, mesela adamantil ve siklohekzil ?-(hidroksimetil) eter dimerleri, ATRP'leri araştırılmıştır. CuBr/PMDETA katalizör olarak kullanılmıştır ve polimerleşme ksilende gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar gösterdi ki, iki monomerle gerçekleştirilen ATRP yöntemi ile yüksek derecede halkalı çözünür alifatik polimerler elde edilebilmektedir. Fakat, elde edilen halkalı polimerlerin moleküler ağırlık dağılımları t-bütil türeviyle elde edilen halkalı polimerlerden daha yüksektir. Bu, ATRP yönteminin, daha hacimli guruplarla daha az kontrollü olduğunu gösterir. Halkalı polimerlerin yaşayan olma özellikleri, elde edilen polimerlerin makrobaşlatıcı olarak kullanılarak, n-bütil ve t-bütil komonomerleriyle kopolimerleşme çalışmalarıyla kontrol edildi. Sonuçlar gösterdi ki, halkalı polimerler yaşayandır, fakat elde edilen kopolimerler yüksek ihtimalle halkalı yapıdan yavaş başlamadan (tetiklenmeden) dolayı yüksek moleküler ağırlık dağılımına sahiptirler. Halkalı polimerlerin fiziksel özellikleri üzerinde ön çalışma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen polimerlerin yüksek camsı geçiş sıcaklıklarına sahip oldukları ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aliphatic cyclopolymers synthesized by the cyclopolymerization of alkyl ?- (hydroxymethyl)acrylate ether dimers have high thermal stabilities, high glass transition temperatures and show limited shrinkage during polymerization. Cyclopolymerizations of RHMA ether dimers by ATRP have been previously investigated in the literature for three different alkyl groups: ethyl, n-butyl and tert-butyl groups. It was found that as the bulkiness of the substituent group increased cyclization efficiency also increased. However, ATRP cyclopolymerization has not been investigated with dimers that contain bulkier substituents. It is known that cyclization efficiency in conventional free radical polymerization is higher for adamantyl ?-(hydroxymethyl)acrylate ether dimer than the ones containing smaller alkyl groups such as ethyl, t-butyl. However, the effect of such bulky groups on the ATRP process was unknown. Therefore, ATRP?s of more bulky RHMA ether dimers such as adamantyl and cyclohexyl ?-(hydroxymethyl)acrylate ether dimers were investigated. CuBr/PMDETA was employed as the catalyst complex and polymerizations were carried out in xylene. The results showed that, highly cyclized soluble aliphatic cyclopolymers could be obtained by the ATRP process with both monomers. However, the polydispersities of the cyclopolymers obtained were higher than the cyclopolymers obtained with the t-butyl derivative, indicating that the ATRP process was less controlled with bulkier groups. The livingness of the cyclopolymers was checked by the copolymerization studies with n-butyl and t-butyl acrylate comonomers where the cyclopolymers obtained were used as macroinitiators. Results suggest that cyclopolymers were living, however, copolymers obtained had high polydispersities most probably due to the slow initiation from the cyclic backbone. Preliminary studies on the physical properties of the cyclopolymers were also carried out.