Heavy metal, surfactant, ligand interactions in soil remediation
Toprak temizlenmesinde ağır metal-yüzey aktif madde-ligand etkileşimleri
- Tez No: 200241
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEYLAN DİRİLGEN, PROF.DR. NAZ ZEYNEP ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, ağır metal-yüzey aktif madde-ligand etkileşimleri ve ağır metallerin topraktan temizlenmesinde yalnızca yüzey aktif maddelerin, yalnızca ligandların ve yüzey aktif madde ve ligand birleşimleri etkileri araştırılmıştır. Toprak Tekirdağ bölgesinden alınmıştır. 2 g ağırlığındaki toprak örnekleri değişik derişimlerde ve 20 mL g-1, 40 mL g-1 oranlarındaki kadmiyum ve kurşun iyon çözeltileriyle yapay olarak kirletilmiştir. Toprak örnekleri 4, 6, and 8 mg L-1 kadmiyum çözeltileriyle 48 saat, 2, 4, 6, 8, and 12 mg L-1 kurşun çözeltileriyle 72 saat ve 16, 20 mg L-1 kurşun çözeltileriyle 96 saat kirletilmiştir. Kirletme zamanları, önceden yapılan deneylerle, kirletme iyonları ile toprağın dengeye gelmesi için gerekli zaman olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada iki farklı yüzey aktif madde; anyonik yüzey aktif madde olarak SDS, noniyonik yüzey aktif madde olarak Triton X-100, ve iki farklı ligand; iyot ve sitrik asit, ve bu yüzey aktif maddeler ile ligandların kombinasyonları kullanılmıştır. Yapay olarak kirletilen toprak örnekleri temizleme çözeltileriyle 24 saat süreyle mekanik çalkalayıcıda 25±2 °C'de etkileşime sokuldu ve çözeltideki kadmiyum derişimi AAS ve DPASV yöntemleri ile ve kurşun konsantrasyonu AAS yöntemi ile belirlenmiştir. Topraktaki kadmiyum temizleme çalışmalarında en iyi sonuçları yüzde 100 oranı ile Triton X100-citric acid birleşimi, yüzde 95 oranı ile SDS-iyot birleşimi ve yüzde 85 oran ile Triton X100-iyot birleşimi sağlamıştır. Kurşun temizleme çalışmalarında, en iyi sonuçları SDS-iyot ve Triton X100-iyot birleşimleri ile sırasıyla yüzde 80 ve yüzde 90 oranlarında temizleme elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal-surfactant-ligand interactions and the effects of anionic and nonionic surfactants alone, two ligands alone, and combinations of these surfactants and ligands in the removal of heavy metals from soil were investigated. Soil was taken from Tekirdağ region. 2 g soil samples were polluted with cadmium and lead at different concentration values and V/m = 20 and 40 mL g-1 ratios. The soil samples were polluted with 4, 6, and 8 mg L-1cadmium solutions for 48 hours, the other samples were polluted with 2, 4, 6, 8, and 12 mg L-1 lead solutions for 72 hours and 16 and 20 mg L-1 lead solution for 96 hours which were determined as the equilibrium time of the interaction between the pollutant ions and soil. The study showed the results from a number of washing treatments using two surfactants, anionic SDS and nonionic Triton X-100 and two chelating agents, iodide and citric acid and the combination of the surfactant-ligand systems aiming at the remediation of artificially heavy metal-contaminated soil. The soil samples were shaken for 25 hours on a shaker at a temperature of 25±2°C and the supernatant fraction was determined by Atomic Absorption Spectroscopy (AAS) and Differential Pulse Anodic Stripping Voltammetry (DPASV). The most efficient Cd desorption values were obtained using combination of Triton X100-citric acid up to 100 percent, SDS-iodide up to 95 percent, and Triton X100-iodide almost 85 percent. In the removal of lead studies, the best results were obtained with the combination of SDS-iodide and Triton X100-iodide systems which were up to 80 percent with SDS-iodide, 90 percent with Triton X100-iodide.