Characterization of gene expression alterations in b-catenin activated Huh7 hepatocarcinoma cell lines by construction and verification of a SAGE library
B-katein ile aktive edilmiş Huh7 hepatokarsinom hücre hattında gen anlatım farklılıklarının SAGE kütüphanesi oluşturulup doğrulanarak karakterize edilmesi
  1. Tez No: 200250
  2. Yazar: KADER ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Wnt sinyal yolağının sitoplazmada yer alan öğesi ß-katenin'in anormal aktivasyonu hepatokarsinoma dahil olmak üzere çeşitli tumor tiplerinde gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı hepatokarsinom hücre hattı Huh7'da ß-katenin/TCF sinyaliyle kontrol edilen yeni genlerin tespit edilmesi ve hücre büyümesindeki olası rollerinin incelenmesidir. Yüksek ve düşük ß-katenin/TCF aktivitesi gösteren hücrelerden SAGE kütüphaneleri oluturulmuş ve 431 tane ekpresyon farkı gösteren SAGE etiketi belirlenmiştir. Bunlardan 329'unda azalma, 102'sinde artış gözlenmiştir. Bu genlerden ikisinin, Gen 3 ve Gen 6, haberci RNA seviyeleri ß-katenin gen anlatımının hücrelerde geçici olarak arttırılması sonucu azalma göstermiştir. Gen 6'nın hücre büyümesi üzerindeki olası etkisi de incelenmiştir ve Huh7 hücrelerinde önemli bir etki gözlenmiştir. Bulgularımız Huh7 hepatokarsinom hücre hattında, iki yeni genin Wnt/ß-catenin yolağıyla olası ilişkilerine işaret etmektedir. Her iki genin ß-katenin/Tcf kompleksiyle direk ilişkileri araştırılmalıdır. Buna ek olarak, Gen 6'nın hücre büyümesi kontrolünde rol alma ihtimali vardır.
Özet (Çeviri)
ß-catenin, a cytoplasmic component of the Wnt signaling pathway, is observed to be aberrantly activated in several types of tumors, including hepatocellular carcinoma. The aim of this study is to identify novel genes that are regulated by active ß-catenin/TCF signaling in hepatocellular carcinoma cell line Huh7 and to investigate their relationship with cell growth control. SAGE libraries from Huh7-derived cells with high and low ß-catenin/TCF activities were constructed and 431 differentially expressed genes were identified; 329 of them showed decreased expression profile in high activity cells, whereas the remaining 102 tags showed increase. Transient overexpression of ß-catenin resulted in down regulation of mRNA expression levels of two of these genes, Gene 3 and Gene 6. Gene 6 was also analysed for the possible role in cell growth control and a significant effect on Huh7 proliferation was observed. Our findings suggest two novel candidate targets of Wnt/ß-catenin pathway in hepatocellular carcinoma cell line Huh7 whose direct interaction with ß-catenin/Tcf complex should be further analysed. One of these genes, Gene 6 might play a role in cell growth control.