Screening of autosomal recessive charcot-marie-tooth (ARCMT2), distal hereditary motor neuropathy (dHMN) and hereditary spastic paraplegia (HSP) patients for mutations in axonal neuropathy genes
Aksonal nöropati genlerinin otozomal çekinik charcot-marie-tooth (ARCMT2), distal herediter motor nöropati (DHMN) ve herediter spastik parapleji (HSP) hastalarında taranması
  1. Tez No: 200251
  2. Yazar: HASENE BAŞAK ŞENERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ESRA BATTALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Charcot-Marie-Tooth (CMT), distal Kalıtsal Motor Nöropati (dHMN) ve Herediter Spastik Parapleji (HSP) en genis kalıtsal periferik sinir sistemi hastalıkları grubunu olustururlar. Tez kapsamında, Türk ailelerinde ve izole olgularda otozomal çekinik CMT2 (ARCMT2) hastalıgının genetik altyapısı arastırıldı. Bu amaçla bu hastalıktan sorumlu oldugu bilinen GDAP1 ve LMNA genleri SSCP yöntemi ve 19q13.1 kromozom bölgesi homozigotluk haritalaması kullanılarak incelendi. Çalısma, otozomal baskın CMT2 ve dHMN'den sorumlu oldukları henüz bulunan küçük ısı-sok proteinlerini kodlayan HSPB1 ve HSPB8 gen taramalarını da içine alacak sekilde genisletildi. Bir baska ısı-sok proteinini kodlayan HSP60 geni de daha küçük bir grup olan kalıtsal spastik paraplezi hastalarında mutasyonlar için tarandı. ARCMT2'den sorumlu olan üç kromozom bölgesinin bir ailede tümüyle dıslanması ile hastalıktan sorumlu en az bir genin daha oldugu gösterildi. CMT4 hastalarından sadece birinde GDAP1 gen mutasyonu belirlendi. Diger bir hastalık mutasyonu ise bir CMT2 hastasında HSPB1 geninde bulundu. Bu hastalarda genetik tanının klinik tanı ile örtüstügü görüldü. Diger hastaların GDAP1, LMNA, HSPB1, HSPB8, ve HSP60 genlerinde hastalıktan sorumlu mutasyonlar tasımadıkları belirlendi ancak bu hastalarda normal bireylerde de görülebilen çesitli polimorfizmler tanımlandı. Bu bulgular, sözkonusu genlerin Türk toplumunda bu hastalıklar üzerindeki etkisinin yaygın olmadıgını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Charcot-Marie-Tooth Disease (CMT), distal Hereditary Motor Neuropathy (HMN) and Hereditary Spastic Paraplegia (HSP) constitute the largest group of inherited diseases affecting the peripheral nervous system. In the scope of this thesis, the genetic background of autosomal recessive CMT2 disease was investigated in a cohort of Turkish families and isolated cases. For this purpose, GDAP1 and LMNA genes were investigated by SSCP analyses, and linkage to 19q13.1 locus was tested by homozygosity mapping. The study was extended to screening of the small heat shock protein genes, HSPB1, and HSPB8, that have been recently shown to be responsible for autosomal dominant CMT2 and distal HMN. The involvement of another heat shock protein gene, HSP60, was screened for mutations in a small group of Hereditary Spastic Paraplegia patients. Exclusion of all known loci responsible for ARCMT2 in a family demonstrated that there is at least one more locus responsible for the disease phenotype. Only one of the CMT4 patients was found to be mutated in GDAP1. Another causative mutation was identified in HSPB1 in a CMT2 patient. Clinical diagnoses of the patients were found to be compatible with the genetical diagnoses. All other patients tested negative for mutations in the GDAP1, LMNA, HSPB1, HSPB8, and HSP60 genes although several novel or previously repoted polymorphisms were detected. Absence of mutations in these patients indicated that the contribution of these genes to the appropriate disease phenotypes is low in the Turkish population.