A study on the utilization of steel slag in concrete
Çelikhane cürufunun betonda kullanılası üzerine bir çalışma
- Tez No: 200259
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN, PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL, PROF. DR. MEHMET ALİ TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çelikhane cürufu çelik üretiminin bir yan ürünüdür. Bu çalısmanın amacı Portland çimentosu ile ikame edilen çelikhane cürufunun harç ve betonların fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisini incelemektir. Bu çalısmada ERDEMİR- Eregli Demir ve Çelik İsletmeleri'nden tedarik edilen dört tip çelikhane cürufu kullanılmıstır. Bu cüruflar Akçansa Çimento Laboratuarında çimento inceliginde ögütülmüstür. Bu ögütülen cüruflar standart Portland çimentosu ile belli oranlarda (%20,40 ve 60) ikame edilerek toplam 12 adet çimento karısımı elde edilmistir. İlk olarak, çelikhane cürufunun çimentolama özellikleri ve çelikhane cürufu ilavesinin Portland çimentosu üzerindeki etkileri incelenmistir. Çelikhane cürufu katkılı çimento karısımlarının özgül agırlık, kıvam suyu, priz süresi, hacimsel genlesme, aktivite endeksi ve dayanım degerleri tespit edilmistir. Daha sonra, bu 12 tip çimento ile su/baglayıcı oranı sabit ve aynı tür agrega kullanılarak beton numuneler üretilmistir. Üretilen bu betonlara fiziksel ve mekanik deneyler uygulanmıstır. Hem çimento hem de beton deneyleri sahit numuneler üzerinde de yapılmıs, ve tüm sonuçlar karsılastırmalı olarak sunulmustur. Elde edilen deney sonuçlarına göre ERDEMİR çelikhane cürufunun istenen aktivasyon özelliklerine sahip olmadıgı görülmüstür. Çimento ile ikamesinde, ikame oranı arttıkça çimentonun kıvam suyu, priz süresi, basınç ve egilme dayanımları düsmüs, hacimsel genlesmesi armıstır. Benzer sekilde betonda da cüruf ikame oranı arttıkça basınç ve egilme dayanımları düsmüs, hızlı klor difüzyonu, muhtemelen çelikhane cürufunun metal içeriginden dolayı, artmıstır. Sadece iki tip cürufun %20 ikame edildigi denemelerde bahsedilen özellikler sahit numune degerlerine yaklasmıstır. Cüruf tipinin ya da ikame oranını kırılma enerjisi üzerinde olumlu, olumsuz herhangi bir etkisi gözlenmemistir.
Özet (Çeviri)
Steel slag is a by-product of the steel production. The scope of this thesis is to investigate the effect of steel slags, using as replacement of Portland cement, on the physical and mechanical properties of mortars and concretes. Four different types of steel slags were used in this study, all of them were obtained from Basic Oxygen Furnace of ERDEMİR- Eregli Iron and Steel Plant as a by product. Steel slags were ground into cement fineness at Akçansa Cement Laboratory. These ground steel slags replaced standard portland cement in specified ratios (20, 40 and 60 % in mass) and 12 types of slag added cements were gained in total. First, the cementitious properties of Erdemir steel slags and the effect of steel slag addition on the properties of Portland cement were investigated in accordance with relevant codes. Density, w/c ratio, setting time, soundness, activity indices and strengths of slag added cements were determined. Then, concretes with a constant water/binder ratio and similar type aggregates were produced with 12 slag added cements. Physical and mechanical tests were conducted on concretes produced with steel slag added cements. Both cement and concrete tests were conducted compared with reference cement and concrete samples and all results are given in comparison. According to the test results, it was seen that the ERDEMİR steel slags did not meet the required activation properties. In cement tests, as ratio of the replacement of Portland cement by steel slags increased, it was observed that, water requirement, setting times, compressive and flexural strengths decreased, however, soundness values increased. Similar to that, in concrete tests, it was determined that as the ratio of the replacement of portland cement by steel slags increased, compressive and flexural strengths decreased dramatically, however, rapid chloride diffusion, probably because of the metal content in steel slag, increased. Only in two types of steel slag with a replacement ratio of 20%, results mentioned above had the nearest values to the reference mortar and concrete samples. Also it wass examined that the type of steel slag or the replacement ratio did not have any effect on fracture energy.