Bearing capacity of open-ended piles in sand
Açık uçlu kazıkların kumlu zeminlerdeki taşıma kapasitesi
  1. Tez No: 200258
  2. Yazar: ARİF KIVANÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma kohezyonsuz zeminlerde açık uçlu kazıkların taşıma kapasitelerinin sonlu elemanlar metodu kullanan PLAXIS adlı program vasıtası ile hesaplanmasını amaçlamaktadır. Önceleri kaba bir modelden ibaret olan simülasyon, çalışmanın ilerleyen safhalarında modeli gerçeğe ve kusursuza daha yakın hale getirmek amacıyla test sonuçları uyarınca değiştirilmiş, geliştirilmiştir. Aksisimetrik modelde, kazık çevresi ve özellikle uç bölgesinde zemin parametreleri ile oynanarak farklı koşullar altında değişkenlerin nasıl sonuçlar doğurduğu incelenmiştir. Burada amaç hangi parametrelerin taşıma gücüne etkisi olup olmadığı ve eğer varsa ne kadar etkili olduğunu anlamaktır. Sonuçlar arasında rahatça kıyaslama yapabilmek için aynı özelliklere sahip 15 metrelik açık uçlu çelik kazık modellenmiş, kazık içinde kalan zeminin sıkışması durumunu - ve dolayısıyla muhtemel ?tıkanma? vakasını - modelleyebilmek içinse, kazık içinde çevresindeki zemine nazaran daha rijit zemin parametrelerine sahip özel bir bölge oluşturulmuştur. Amaçlardan birisi de bu sıkışan ve ?kemerlenen? bölgenin taşıma gücünü arttırıp arttırmadığını ve - eğer varsa - taşıma gücüne ne kadar katkısının bulunduğunu araştırmaktır. Model tamamlandıktan sonra, öncelikle muhtelif yükler altındaki açık uçlu kazığın güvenlik katsayıları hesaplatılmış, akabinde nihai taşıma gücünü anlamak amacıyla sistem göçene kadar yük artımı yapılmıştır. Deney sonuçları taşıma gücünü etkileyen en önemli parametrelerin, kazığın uç bölgesinin çevresindeki zeminin parametreleri olduğunu göstermiştir. Kazık içinde kalan bölgedeki zemin parametrelerinin değişiminin taşıma gücüne dikkat çekici bir katkısı olamamaktadır. Burada sonuçlarda büyük bir değişiklik olmamasının bir sebebi de PLAXIS' in sonlu elemanlar metodu kullanmasındadır. Zira yükleme uyarınca koparılamayan veya parçalanamayan PLAXIS' in sonlu üçgen elemanları gerçekçi bir modelleme yapmayı kısmen de olsa engellemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the loading capacity of open ended piles in cohesionless soils by using PLAXIS. The simulation program PLAXIS uses finite element method to calculate load capacity and solve the problem. At the beginning of the study, the model for simulation was rough and less detailed. In the advancing steps, the model was changed and improved according to test results to be more realistic and correct. Axisymmetric model was used for this simulation. In the model, the parameters at pile surrounding and especially the pile toe were changed to understand the effect to pile capacity. Internal friction angle, modulus of elasticity, active lateral pressure K0 and the interval of K02 change rates were the selected parameters. At the end of the tests, the effect and the magnitude of the effects due to parameter changes were examined. A 15 meter open ended pile was modeled and the entire tests were conducted on the same type of pile to compare results easily. To model extra squeezing and probable ?plugging? condition at the inner part of the pile, a special zone in this inner part with higher E values was created. One of the aims was to understand the contribution of this ?plugging? zone to load capacity. After modeling was completed, the factor of safety values under various loads was calculated. To derive the ultimate load capacity under varying parameters, piles were loaded until collapsing will occur. Test results show that, the most effective parameter for load capacity in this kind of problem is the characteristics of soil at the pile toe and pile toe neighborhood. The increments or change of soil parameters in the inner side of the pile do not produce a remarkable effect on load capacity. That small changes in results may caused by the solution method of PLAXIS (Finite Element Method). Because the non-breaking and nontearing finite triangular elements of PLAXIS, producing a flawless simulation model is hard to apply.