Idle speed control of a diesel engine
Dizel motor rölanti devri kontrolü
- Tez No: 200269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KÖSE, PROF. DR. LEVENT GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde bir dizel motorun model tabanlı rolanti devri kontrolu calısılmıstır. Birinci prensiplerden turetilen dizel motor modellerinin komplike olmasından dolayı, motorun dinamigini makul bir dogrulukta yansıtan bir ortalama-deger dizel motor modeli kullanılmıstır. Bir dizel motorun degisik calısma kosulları sistem belirsizlikleri olarak ifade edilmistir. Agırlık filtreleri kullanlılarak bu belirsizlikler ifade edilmi¸stir. D − K iterasyonu ile µ sentezi sonucunda bir dayanıklı kontrolcu tasarlanmıstır. Kontrolc¨un¨un ger¸ceklenebilmesi i¸cin Hankel tekil de˘gerleri tabanlı bir derece azaltma algoritması uygulanmıstır. Iki farklı r¨olanti devri kontrolu problemi incelenmistir. Iki problem icin de, hem simulasyon sonuclarının hem de deneysel sonucların tatmin edici oldugu sonucuna varılmı¸stır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, model based idle speed control of a diesel engine is studied. Since diesel engine models derived from first principles are very complicated, a mean-value diesel engine model which captures the dynamics of the engine to a reasonable accuracy is used. Different operating conditions of a diesel engine are expressed as system uncertainties in the model. Appropriate weighting functions are proposed for expressing these system uncertainties. A robust controller is designed via mu synthesis with D-K iteration. An order reduction algorithm based on Hankel singular values is performed for the implication of the controller. Two different types of idle speed control problem is investigated. It is concluded that both simulations and experiments give satisfactory results for the two problems.