Determination of the effect of viscoelasticity on the bond strength of a dental metal-ceramic system using finite element method
Viskoelastisitenin dental metal-seramik bağ kuvvetine etkisinin sonlu elemanlar metodu kullanılarak belirlenmesi
  1. Tez No: 200268
  2. Yazar: UTKU CEMAL ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞEBNEM ÖZÜPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Metal-Seramik kaplama, belli bir metalin uzerine dental serami˘gin bir ısıl islem sonucu kaynatılması ile olu¸sturulan bir dis protez restorasyon yontemidir. Isıl islem sırasında, iki malzemenin ısıl genle¸sme katsayılarındaki farklılık nedeni ile ısıl gerilmeler olu¸sur. Bu gerilmeler, mekanik yukleme sonucunda olusan gerilmelerle birle¸stiginde kırılmalara neden olabilmektedir. Isıl gerilmelerin tam olarak hesaplanabilmesi icin seramigin yuksek sıcaklıklarda g¨osterdi˘gi viskoelastik davranıs ihmal edilmemelidir. Bu calısmada, visckoelastisitenin metal-seramik protezlerde ara yuzeydeki bag kuvvetini olcmekte kullanılan ¸su anki uluslararası standart test olan ISO-9693 test numunesindeki ısıl gerilmelere etkisi sonlu elemanlar yontemi kullanılarak hesaplanmıstır. Literaturde ısıl gerilmelerin hesaplanmasında viskoelastisitenin etkisini hesaba katan ¸calı¸smalar oldugu halde, bu calısmaların hicbirinde bag kuvveti hesaplanmamı¸stır. Kopma noktası yakınlarındaki sonu¸cların de˘gerlendirilmesi, mekanik kuvvetlerden dogan kayma gerilmelerinin ısıl artık gerilmeler tarafından kaydırıldıgını, ısıl normal gerilmelerin basma ve mekanik normal gerilmelerin bukme yonunde oldugunu gostermistir. Bu durum kopmanın kesme gerilmeleri yerine normal cekme gerilmelerinden kaynaklanması olasılıgını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Porcelain-fused-to-metal (PFM) is a kind of restoration process used in pros- thetic dentistry, where a certain metal is cast as basement on which the dental ceramic is fused by ¯ring. Due to the di®erence in the coe±cients of thermal expansion of the two materials, all PFM restorations contain thermal stresses, which develop during the cooling phase after ¯ring. These thermal stresses coupled with the stresses produced by mechanical loads may be the dominant reasons for failures in clinical situations. For an accurate calculation of these stresses, viscoelastic behavior of ceramic at high temperatures should not be ignored. In this study, the ¯nite element technique is used to evaluate the e®ect of vis- coelasticity on the bond strength of a three-point °exure test specimen, which is the current international standard, ISO 9693, to characterize the interfacial bond strength of metal-ceramic restorative systems. Although there are some studies which take into account the viscoelastic behavior of the ceramic in the determination of thermal stresses, none of them evaluates the e®ect of viscoelasticity on the bond strength, which is of great importance in assessing failure of PFM restorations. Evaluation of the results in the vicinity of the interface end, critical point for initial debonding, show that the load shear stress is o®set by thermal residual stress, the normal stress is compressive for thermal load and tensile for mechanical load. This indicates that the probability of interfacial debonding due to normal tensile stress is higher than that due to shear stress.