ZrO2 ve Al2O3 katkılı biyoseramik tozların üretimi ve karakterizasyonu
The production and characterization of bioceramic powders incorporated by ZrO2 and Al2O3
- Tez No: 200305
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA EVCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Biyo seramik tozlarından olan hidroksi apatite ZrO2 ve Al2O3 katkısının mikroyapı, fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla katkısız Hidroksi apatit (HA), % 10, % 20, % 30 (% ağırlıkça) ZrO2 katkılı ve % 10, % 20, % 30 (% ağırlıkça) Al2O3 katkılı tozlar kimyasal metodla üretilmiş ve bu tozların şekillendirilmesi sonucu üretilen numunelerin mikroyapı, fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda 1200 °C de Al2O3 sinterlenmediğinden katkı miktarının artması ile mukavemeti düşmüştür. 1300 °C de katkısız HA camsı faz oluşmuştur. Bu da mukavemeti artırmıştır. En yüksek mukavemet %30 katkılı ZrO2 görülmüştür. Al2O3 ve ZrO2 katkısının ilavesi ile katkısız HA camsı fazı ortadan kalkmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of ZrO2 and Al2O3 on hydoxyapatite (HA), a special type of bioceramic powders over structural, physical and mechanical properties has been investigated in this study. So blank HA, HA with ZrO2 additive in ratios of 10%, 20% and 30% ,also HA with Al2O3 additive in ratios of 10%, 20% and 30% have been produced respectively by chemical method and the shaped samples obtained have been undergone some analysis in order to be examined physically, mechanically and structurally. The results of the analysis performed on the samples emphasize that the sintering temperature 1200 °C is not enough for Al2O3 to demonstrate the desired results so the three point bending strength results were decreased as the amount of Al2O3 increased. On the other hand, at 1300 °C de a glassy phase was observed at the blank HA samples. This promoted a going up for strength values. The highest three point bending strength value was detected in samples with 30% ZrO2 additive by weight. No glassy phase was seen in samples incorporated by Al2O3 and ZrO2 oxides.