Ortaöğretimde meslek eğitimi alan öğrencilerin temel becerileri üzerine bir araştırma
A research on skills of occupational school students
- Tez No: 200306
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER SOYKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu arastırmada orta öğretimde meslek eğitimi alan öğrencilerin temel beceri düzeyleri değerlendirilmektedir. Arastırma, ortaöğretim düzeyi mesleki teknik eğitim sisteminin verimliliğini ve etkinliğini arttırmaya yöneliktir. Bunu gerçeklestirmek amacıyla ?meslek okullarındaki öğrenciler, temel becerilerin ne kadarına sahiptirler ve meslek okulları bu becerilerin öğrencilere kazandırılmasında katkı sağlamakta mıdır?? sorularına cevap aranmıs ve temel beceri eksikliklerinin giderilmesi hedeflenmistir. Anket sorularının hazırlanmasında mesleki ve teknik okullarda görev yapan öğretmen ve bu okullarda öğrenim gören öğrenci görüslerine basvurulmustur. Hazırlanan sorular uzman görüsüne sunulmustur. Gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra ön anket uygulaması yapılmıstır. Elde edilen veriler değerlendirildikten sonra ankette gerekli düzeltmeler yapılarak ankete son hali verilmistir. Arastırma evrenini Afyonkarahisar il merkezindeki meslek lisesi öğrencileri olusturmaktadır. Hazırlanan anket soruları Afyonkarahisar Merkezde bulunan 2 Endüstri Meslek Lisesi, 2 Kız Meslek Lisesi, 1 Ticaret Turizm Meslek Lisesi ve 1 Mesleki Eğitim Merkezinde öğrenim gören toplam 682 öğrenciye uygulanmıstır. Uygulanan anketler toplanarak SPSS paket programı ile değerlendirilmistir. Daha sonra bu veriler tablolara aktarılarak analizleri yapılmıstır. Elde edilen sonuçlar dikkat çekicidir. Ticaret turizm meslek lisesi öğrencilerinin tüm temel beceri görüslerine katıldıkları görülmüs, fakat Mesleki Eğitim Merkezinde öğrenim gören öğrenciler tüm temel beceri ile ilgili düsüncelerde kararsızım demislerdir. Endüstri meslek lisesi ile Kız meslek lisesi öğrencilerinin görüsleri birbirini desteklemektedir. Tüm meslek lisesi öğrencilerinin Demokratik Vatandaslık Becerisi görüsüne katıldıkları görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this research, level of basic skills of occupational schools students in secondary education was evaluated. The research is oriented towards to expand productivity and effective mess on occupational technical educational system in secondary level. To reach this aim it was looked for answers following questions; a- To what extent occupational school students have basic skills? And b- How much occupational schools affects to earn basic skills of students? On the basis of these it was aimed to eliminate lack of basic skills. To prepare questionnaire, opinion of teachers and students in vocational-technical schools was taken. Then the questions were inspected by experts. According to inspection results, the questionnaire was corrected and applied to a pilot survey. Based on all of the these results, the questionnaire was formed in a final form. Research universe is occupational school students in Afyonkarahisar city center. Questionnaires were applied to a total of 682 students at two Industry Occupational High Schools, two Girls Occupational High Schools, a Commerce-Tourism Occupational High School and a Occupational Training Center in Afyonkarahisar city center. Data were analyzed by SPSS Packet Program for Windows. Following results were found in the research; 1- Results found in the research is to call attention to findings, 2- While Commerce-Tourism Occupational High School students agree with all of the basic skill opinions, Occupational Training Center students are undecided about all of the basic skill opinions, 3- Opinion of Industry Occupational High School students and Girls Occupational High School students are to supports each other, 4- It was seen that all of the occupational high school students agree with Democratic Citizenship Skills.