Yapı eğitimi bölümleri için ahşap eğitim modülü geliştirilmesi
Development of wood education module for construction education department
- Tez No: 200304
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL ZORLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
1980'li yıllarda ekoloji, çevre ve insan sözcükleri, yüzyılımızı simgeleyen üç önemli sözcük olarak dünya gündemine oturdugunda, yenilenebilen kaynaklardan elde edilen, çevreyi kirletmeyen ahsabın önemi bir kez daha anlasılmıstır. 1972'de Kyoto'da düzenlenen Dünya Toprak ve Yer Zirvesinde sera etkisi yaratan gazların kontrolsüz olarak atmosferde yayılmasının ve atmosferdeki gaz oranının giderek artmasının kabul edilemeyecegi belirtilmistir. Portland çimento üreticileri atmosfere yayılan karbondioksit gazının artısında büyük pay sahibidirler. Orman ürünleri üretimleri baska malzemelerle karsılastırılınca çevreye en az zarar vererek, en az enerji kullanarak üretilendir. Depreme dayanıklılıgı yüksek bir yapı malzemesi olan ahsap, yapılarda büyük açıklıkların geçilebilmesine imkan veriyor. Ayrıca, uzun ömürlü olması, kurulumunun kolaylıgı nedeniyle avantaj saglıyor. ste günümüzde giderek artan çevre sorunları, deprem gerçegi gibi konular dikkate alınarak ahsaba daha fazla deger verilmeli, ahsabın önemi anlatılıp kavratılmalı, ahsap ürünleri, ahsap yapı sistemlerindeki degisimler ele alınıp, bu çerçevede ahsabın kullanımı yaygınlastırılmalıdır. TC. Milli Egitim Bakanlıgı ve Üniversitelerimiz isbirligiyle, Mesleki ve Teknik Egitimin Modernizasyonu Projesi ile modül egitim programları hazırlanmıstır. Bu modüllerden biri olan, ahsap temel islemleri modülü ele alınıp incelenmis ve bu modül ile ahsap temel islemleri, el aletlerinin tanıtılması, el aletleri ile temrin çalısmaları, yapı elemanlarında uygulanan geçme ve ekler ile ahsap isleme makineleri, makinelerin özellikleri, kullanımı ve bakımı konularında kısa bilgiler verilmistir. Ögrencilere is güvenligi kuralları çerçevesinde, alet ve makineleri kullanarak, ahsap temel islemlerini yapma bilgi ve becerilerini kazandırmak amaçlanmaktadır. Teknik Egitim Fakültelerinin Yapı Egitimi bölümleri ile üniversitelerimizin insaat bölümlerinde, ahsabın bu gelisim ve yenilenmesi konuları ele alınıp, gereken önemin verilmesi, Yapı Egitimi bölümlerinde okutulacak ahsap derslerinde kaynak olarak sunulabilecek is, islem ve bilgi yapraklarının sunulması yararlı olacaktır. Bizde bu çerçevede çalısmalar yapıp, sunmaya çalıstık.
Özet (Çeviri)
In 1980s some concepts?(?echology?, ?environment? and ?human? symbolising our century) becoming a vital topic in world?s agenda and the wood?s having features like to be get from renewed sources and which doesn?t pollute the environment, helped to be understood its importance again. In 1972, it is declared in World Land and Ground summit meeting, Kyoto that gases?uncontrolled spreading out in the atmosphere which creates conservatory affects and the increasing gas rate in the atmosphere cannot be acceptable. The producers of Portland cement has a big role in increasing carbon dioxide that spread out in the atmosphere. When compared to the other materials, forest products give the least damage to the environment and they are produced with the least energy. With a high durability against earthquakes, wood gives possibility to overcome the large openings. Moreover,it has advantages like to have long life and easy set up. More importance should be given regarding to increasing environmental problems and earthquakes. The importance of wood should be told and understood. Wood products and changes in wood construction systems shoul be considered seriously. So that there should be a widespread usage of wood. With the co-operation between Turkish Republic Ministry of Education and universities, Vocational and Technical Education Modernization Project and Module Education Programmes have been prepared. One of these modules, main wood procedures module, has been examined and some information was given about main wood procedures, introducing hand equipments, practising, overcome in construction components, wood processing machines with two combined parts, usage and care of machines. It is aimed for the students to gain knowledge and ability about making main wood procedures, using equipments and machines in accordance with work security rules. It will be beneficial that the subjects of wood?s development and renovation should be studied in our universities? Technical Education Faculties? Construction Education Departments. Also presenting some resources about process and information in wood courses will be useful. We also did studies in this enviroment and tried to present it.