Seramik kesici takımlar kullanarak östemperlenmiş küresel grafitli dökme demirlerin işlenebilirliğinin araştırılması
Investigation of machinability of austempered ductile iron by using ceramic cutting tools
  1. Tez No: 200312
  2. Yazar: İRFAN UCUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KUBİLAY ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, östemperlenmiş küresel grafitli dökme demirlerin seramik kesici takımlar ile işlenebilirliği incelenmiştir. Kesme işleminde meydana gelen kesme kuvvetleri, kesici takımda oluşan aşınma miktarı ve iş parçası yüzeyindeki pürüzlülük değeri işlenebilirlik kriteri olarak dikkate alınmıştır. Deneylerde iki farklı östemperleme sıcaklığında ısıl işlem görmüş numuneler ile KGDD olmak üzere üç seri numune kullanılmıştır. Östemperlenen numunelerin her biri 900 ºC'de ve 120dk süreyle östenitleme işleminin ardından, 250 ºC ve 375 ºC' de östemperlenmiştir. Elde edilen numunelerin her biri, seramik ve sermet kesici takımlar kullanılarak sırasıyla 100, 200, 300, ve 500 m/dk. kesme hızlarında 1mm talaş derinliğinde ve 0.1mm/dev ilerleme oranına sahip kesme koşullarında oluşan kesme kuvvetleri ölçülmüştür. Daha sonra aşınma testleri 340 ve 240 m/dk kesme hızlarında 1,5 mm talaş derinliğinde ve 0,32 mm/dev ilerleme oranında gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda, en kısa takım ömrü 250 ºC' de östemperlenen numunelerin işlenmesinde bulunmuştur. En uzun takım ömrü ise, ısıl işlem uygulanmamış dökme demir malzemelerin işlenmesinde elde edilmiştir. Ayrıca, östemperleme sıcaklığının düşmesi kesme kuvvetlerini önemli ölçüde artırdığı görülmüştür. En büyük kesme kuvveti 250 ºC' de östemperlenen numunenin işlenmesinde gözlenmiştir. Bununla birlikte, seramik kesici takımlar sermet kesici takımlara nazaran daha iyi bir performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, machinability of austempered ductile irons by using ceramic cutting tools are investigated. Cutting forces, tool wear and surface roughness are considered as the machinability criterion. Two different austempered ductile iron materials and as-cast material were used during the experiments. The ADI specimens were austenised at 900ºC for 120 min. and then the specimens were austempered at 250 ºC and 375 ºC for 120 min. The cutting forces measured for four different cutting speeds (100, 200, 300, 500 m/min.), 1 mm depth of cut and 0.1mm/ rev. feed of rate. The wear tests were carried out two cutting speed (340, 240 m/min), 1,5mm depth of cut and 0.32 mm/rev. feed of rate are to be constant. In the experimental results, the least tool life was obtained in austempered specimens at 250 ºC but the greatest tool life was determined in the KGDD which is not carried out heat process. In addition, the cutting forces were increased with the decrease of austempered temperature. The biggest cutting forces were obtained in machinability of the austempered specimens at 250 ºC. Besides, ceramic cutting tools showed better performance as compared to cermet tools.