Mesleki ve teknik orta öğretimde proje temelli öğretim programlarının geliştirilmesi
Developing project based teaching programmes in vocational and technical high school education
- Tez No: 200311
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TAŞGETİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu Arastırmada, Mesleki ve Teknik Ortaögretim kurumlarında, Proje temelli ögretim programlarının gelistirilmesi ve uygulanması incelenmistir. Öncelikli olarak Mesleki ve Teknik Egitim sisteminin Gelistirilmesi projesi kapsamında hazırlanmıs olan Makine Teknolojileri Alanı 10. sınıflar temel imalat islemleri dersi müfredat modülleri incelenerek ögretim programı gelistirilmistir. Temel el islemleri, delme ve vida islemleri ve temel modelleme islemleri modülleri bütün ögrencilere ortak olarak verildikten sonra gruplar olusturulmustur. Arastırmada 2006 / 2007 ögretim yılında Afyonkarahisar Merkez Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi 10. sınıflarındaki 26 ögrenciye, aynı seviyedeki Konya Meram Endüstri Meslek Lisesinde aynı sartlarda egitim ögretim gören 22 ögrenciye ve 11. sınıflardaki 30 ögrenciye ön test ve son test uygulamaları yapılmıs ve teknolojik bilgi sonuçları puana dönüstürülmüstür. 10. Sınıf ögrencilerinin çalısmaları proje izleme dosyasında toplanmıs, gözlem yapılmıs, çalısmalar degerlendirilmis, sonuçlar ögretmenler ve ögrencilerle birlikte degerlendirilmistir. Ögretim programlarının uygulanması asamasında karsılasılan durumlar, planlama asamasının önemini ortaya çıkarmıstır. Hedeflerin belirlenmesi, çalısma programının yapılması, modüller arasında bagların kurulması, teknolojik bilgilerin ögretilmesi, temrin çalısmalarının yaptırılması, yapılan çalısmaların bir biriyle uyumlu olması iyi bir organizasyona baglıdır. Arastırma sonunda; Proje temelli ögretim programı uygulanan ögrencilerin görüslerine göre, derslerin daha zevkli ve yararlı geçtigi, modüller arasında baglantılar kurabildikleri, sorumluluk duygusunun gelistigi, devamsızlıgın ortadan kalktıgı, yapılan temrinlerin degerlendirildigi, gözle görülebilir somut ürünler ortaya koymanın mutlulugunu ifade ettikleri görülmüstür. Ögretmen ise; çalısmanın ögrenci ve ögretmenler için yararlı olabilecegi, çalısmaların uzmanlarla birlikte yapılarak gelistirmenin faydalı olacagı vurgulanmıstır. Proje temelli ögretim programı uygulamalarında yapılan ürünlerin sergilenmesi, grup üyelerinin kazanılan bilgi ve becerileri kullanmaları ve paylasımları ögrenmenin etkinligini artırmaktadır. Bu yöntemle; yeterli malzeme, yeterli süre, yeterli takım ve avadanlıkların hazırlanması, sürenin belirlenmesi, emniyet, temizlik, tertip ve düzen bakımından ve süreç sonunda ortaya ürün konmasından dolayı ögrenmede istenilen verim saglanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, developing and applying project based teaching programmes in vocational and technical high school education have been studied. First of all, the education programme has been developed by examining Mechanicel Technologies Field Tenth Grade Basic Production Process Course curriculum modules which have been prepared in the scope of Developing Vocational and Technical Education System Project. After giving all students basic hand processes, Drilling and screw processes and basic modeling processes modules equally, groups have been formed. In the research, preliminary test and final test are applied to 26 students in the tenth grades, and to 22 students at the same level andconditrons in Konya Vocational High School and 30 students in the eleventh grades from Afyonkarahisar Central Anatolian Technical , Technical and Industry Vocational High School in 2006 / 2007 education year and technological information results have been converted into points. The tenth grade students? works have been collected in the project progress file, observed and evaluated, results have been evaluated with teachers and students. The situations encountered during education programmes application have revealed the importance of planning stage. Identifying goals, making work programme, making connections between modules, teaching technological information, applying practicing exercises and cohesion of the works done to each other depend on a good organization. At the end of the Research; According to the project based education programme applied students, that they have lessons more delightful and beneficial, they can make connections between modules, they have developed responsibility feeling, absenteeism has disappeared, the practicing exercises done have been evaluated and they have been happy to introduce visible concrete outputs are observed. The teachers have emphasized that this work could be very beneficial for both students and teachers and developing the works with experts would be useful. Displaying outputs done in the applications of the project based education programme, group members? using and sharing acquired information and skills have been increased the effectiveness of learning. In the application of project based education programmes the intended efficiency is ensured due to adequate material, adequate duration, preparing sufficient set and equipment, determining duration, safety, cleanup, order and arrangement and due to introducing an output at the end of the process