Termofil moderately halofilik Bacillus sp. suşlarından amilaz enzimi üretimi ve endüstriyel kullanım olanaklarının araştırılması
Amylase enzyme production and investigation of possibilities in industrial usage from thermophile moderately halophilic Bacillus sp
  1. Tez No: 200324
  2. Yazar: SEÇİL TATAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Bacillus sp. suşlarından haloalkalofilik, termofil ve termostabil amilaz enzimi izolasyonu ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla katı besiyerinde bakterinin üreme ve enzim sentezleme sıcaklık ve pH aralığı saptanmıştır. Amilaz enzimi ile optimum aktivite sıcaklığı, optimum pH, termal stabilite, pH stabilitesi, NaCl'n aktiviteye etkisi, farklı inhibitör, şelatör, metal iyonları ve deterjanların etkisi ve SDS-PAGE analizleri yapılmıştır. SDS-PAGE analizlerine göre 116.000 ve 97400 Da'luk iki bağımsız band ortaya çıkmıştır. Bakteriler 20-60?C aralığında üreme gösterirken enzim sentezi 20-55?C aralığında gerçekleşmiştir. Bununla birlikte en yüksek üreme ve enzim sentezi ortalama %84 ile 25-55?C aralığında elde edilmiştir. İzole edilen bakteriler pH 7.0-12.5 aralığında üreme ve enzim sentezi gerçekleştirirken optimum üreme ve sentez pH 8.5 ve 55?C de elde edilmiştir. SB-28 suşu pH 9.5 ve 55?C de en yüksek enzim sentezini gerçekleştirmiştir. SB-28 amilaz enziminin optimum aktivitesini pH 12.5 ve 140?C de göstermiştir. Enzim pH 9.0-12.0 aralığında 72 saat sonunda %54 koruduğu bulunmuştur. Enzim 120 dakika ön inkübasyondan sonra 140?C de inaktive olma yerine %408 oranında aktivite göstermiştir. SB- 28 amilaz enzimi faklı NaCL konsantrasyonlarında 55?C de 60 dakika sonunda en yükse aktivitesini %89 ile %10 konsantrasyonda göstermiştir. SB-28 amilaz enzimi EDTA da %65.42, CaCL2 de %70.20, PMSF de %74.23, ß-merkaptoethanol de %81.0, SDS de %71.0, Triton X-100 de %82.03, Na-sülfide de %80.0, NaCL de %74.20, ZnCL2 de %68.10, 1,10- phenantroline de %65.40 ve Üre de %11.20 direnç göstermiştir. İzole edilen verilere göre enzim deterjanlara dirençli, halofil, ekstrem alkalofil, pH stabil, ultratermofil, indüklenebilir termostabil özellik göstermektedir. Enzim özelikle nişastanın sıvılaştırılması ve tekstil endüstrisinde öncelikli kulanım alanı bulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, haloalkalophile, thermophile and thermostable amylase enzyme from Bacillus sp strains was isolated and characterised. Therefore the temperature and pH range was determined for enzyme production and bacterial growth on solid media. Optimum activity temperature, optimum pH, thermal stability, pH stability of the isolated amylase as well as effect of NaCl, some inhibitors, chelators, metal ions and detergents on enzyme activity were determined. SDS-PAGE analyses were also carried out. Analyses of the enzyme by SDSPAGE revealed two independent bands (116.000 and 97400 Da.). While the bacteria grow at between 20-60OC, the enzyme production was occurred between 20-55oC. But the highest growth rate and enzyme production were obtained 25-55oC with an average %84. As isolated strains showed growth and enzyme synthesis at pH 7.0-12.5 range, optimum growth and enzyme production occurred at pH 8.5 and 55oC. Among the strains, SB-28 showed the maximum enzyme synthesis at pH 9.5 and 55oC. Optimum activity of the SB-28 amylase was at pH12.5 and 140oC. The enzyme was retained it`s activity around %54 at the end of 72 hours between pH 9.0 and 12.0. The enzyme after 120 min preincubation at 140oC was not inactivated, instead activated to be around 408%. On the other hand, the enzyme showed the maximum activity, 89%, on 10% NaCl concentration after 60 min incubation at 55oC. Additionally, SB-28 retained it`s activity in the presence of EDTA, CaCl2, PMSF, 2-Mercaptoetanol, SDS, Triton-X, Na-Sulfite, NaCl, ZnCl2, 1-10Phenantroline and the urea at the rate of 65.42%, 70.20%, 74.23%, 81.0%,71.0%, 82.03%,80.0%,74.20%, 68.10%,65.40% and11.20% respectively. According to these results, the isolated enzyme is resistand to detergents, and halophile, extreme alkalophile, pH stable, ultrathermophile, and inducible thermostable. As a result this SB- 28 amylase enzyme could find an important place for the usage in textile and starch liquefaction industries.