Diyarbakır koşullarında bazı kırmızı mercimek (Lens culinaris Medik.) çeşitlerinde önemli bitkisel ve tarımsal özelliklerin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of yield-releated traits of some red lentil (Lens culinaris Medik.) cultivars and lines in Diyarbakır conditions
- Tez No: 200323
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM EMİN ANLARSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesine uygun kışlık bazı kırmızı mercimek çeşit ve hatlarının önemli bitkisel ve tarımsal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla ele alınan bu araştırma 2005 yılı yetiştirme döneminde 20 mercimek genotipi ile kıraç arazi koşullarında tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak bir yıl süreyle yürütülmüştür. Ele alınan hatlarda bazı önemli bitkisel ve tarımsal özellikler saptanmıştır. Bu araştırmada ele alınan çeşit ve hatlarda tane verimi 214.61-345.00 kg/da arasında değişmekle birlikte, ilk sıraları paylaşan ve kontrol çeşitlerden daha yüksek tane verimine sahip olan F 95-29 L, F 96-17 L ve F 98-2 L hatları Diyarbakır koşullarında ümitvar olarak saptanmıştır. İncelenen özellikler arası ilişkilere göre, tane verimi ile 1000 tane ağırlığı ve bitkide bakla sayısı arasında önemli ve olumlu; ana dal sayısı ile önemli ve olumsuz ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, aiming at determining important vegetable and agricultural characteristics of cultivars/lines of wintery red lentil corresponding to Southeastern Anatolia, was carried out for a year three times according to design of casual blocks under the arid land conditions with 20 genotypes of lentil in the cultivation year of 2005. Some important vegetable and agricultural characteristics have been established at the raised lines. F 95-29 L, F 96-17 L and F 98-2 L lines, sharing first sequences and having higher grain yield, have been established as hopeful under Diyarbakır conditions, though grain yield referred at cultivars and lines vary between 214.61-345.00 per kg in this research. According to examined inter characteristics correlations, there has been important and positive correlations between grain yield and 1000 grain weight; on the other hand, there has been important but negative relations with the number of main branches.