Etlik civciv rasyonlarında doğal büyüme uyarıcı olarak bitkisel ekstraktların ve propolisin kullanım olanakları
Potential use of plant extracts and propolis to be natural growth promoter in broiler chicks diets
- Tez No: 200325
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Ziraat, Biochemistry, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, etlik piliç yemlerinde kullanımı yasaklanan antibiyotiklere alternatif doğal bitkisel ekstrakların ve propolisin büyütme faktörü olarak kullanım olanaklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, her biri 42 gün süreli bir birini takip eden dört ayrı deneme halinde Ross 308 erkek civcivler ile yürütülmüştür. Birinci denemede Yucca schidigera, Oreganum vulgare, Thymus vulgaris, Syzygium aromaticum, Zingiber officinale isimli bitkisel ekstraktlar 120 ppm düzeyinde kullanılmıştır. 120 ppm Z.officinale katkısı etlik piliçlerin canlı ağırlık kazancı ve yemden yararlanma oranını iyileştirmiş ve bağırsak laktik asit bakteri populasyonunu arttırmıştır. İkinci denemede, Deneme I'de en üstün sonucu veren S.aromaticum ve Z.officinale isimli bitkisel ekstraktlar test edilmiştir. Z.officinale ekstraktının dozunun artması (240 ppm) etlik piliçlerin performansını ve bağırsak villi uzunluğunu artırmıştır. Üçüncü denemede yem katkısı olarak propolisin farklı düzeyleri (0, 500, 1000, 2000 ppm) kullanılmıştır. Propolis katkısı antibiyotiklere alternatif olma açısından büyük önem taşıdığı gözlenmiştir. Özellikle yeme ilave edilen 1000 ppm propolis etlik piliçlerin yem tüketimini teşvik etmiş, canlı ağırlık kazancı ve yemden yararlanma oranını iyileştirmiş, bağırsak villi uzunluğunu arttırmıştır. Dördüncü denemede, büyüme uyarıcı olarak Z.officinale ve propolisin farklı dozları ayrı ayrı ve kombine olarak denenmiştir. 240 ppm Z.officinale ve 1000 ppm propolis katkısı etlik piliçlerin canlı ağırlık kazancı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı bakımından antibiyotiklere benzer performans değerleri göstermişlerdir. Çalışamadan elde edilen bulgular, bitkisel ekstrakt olarak 240 ppm Z.officinale esans yağı ve/veya 1000 ppm propolis katkısı antibiyotiklere alternatif olma açısından büyük avantaj sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine whether potential use of dietary supplemental natural plant extracts and propolis would be used as alternative growth promoters to antibiotics in broiler chicks. Four concecutive trials were carried out with Ross 308 male broiler chicks for 42 days of period for each. In the first experiment; plant extracts Yucca schidigera, Oreganum vulgare, Thymus vulgaris, S. aromaticum, Z. officinale were used at 120 ppm level. Supplementation of 120 ppm Z. officinale improved body weight gain and feed conversion efficiency and increased the number of gut lactic acid bacteria. In the second experiment, S. aromaticum and Z. officinale esantial oils, which produced the most superior results in the first experiment were used in different combinations or alone. Increased dose of Z. officinale (240 ppm) increased broiler performance and gut villi length. In the thirth experiment, different dietary levels (0, 500, 1000, 2000 ppm) of propolis were used. Supplementation of propolis at 1000 ppm significantly improved body weight gain, feed conversion efficiency and gut villi length. In the fourth experiment, different doses of Z. officinale and propolis were used alone or in combinations as growth promoters. Supplementation of 240 ppm Z. officinale and 1000 ppm propolis improved body weigh gain, feed intake and feed conversion efficiency, the improvements was found to be similar to those values achieved by supplemental antibiotics used as a control in the trial. It was concluded that 240 ppm Z.officinale esantial oils as plant extract and/or 1000 ppm propolis have great potentials to replace antibiotic growth promoters in broilers.