Yerfıstığı ve biberde gövde çürüklüğü (Sclerotium rolfsii sacc.) hastalığına karşı bazı bitki materyalleri ve abiyotik uyarıcıların etkilerinin araştırılması
Investigation the effects of some plant materials and abiotic elicitors against Sclerotium rolfsii sacc.on peanut and pepper plant
- Tez No: 200337
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada salisilik asit (SA) ve DL-b-amino-n-butyric asit (BABA)'in in vitro'da Sclerotium rolfsii (Sacc.)'nin miseliyal gelişimi üzerine ve ayrıca bu kimyasalların yanı sıra ceviz, incir, okaliptüs, yabani karabiber ve zakkum bitkilerinden elde edilen ekstrakt ve kurutulmuş bitki materyalleri'nin biber ve yerfıstığında hastalık oluşumuna etkileri araştırılmıştır. SA, PDA ortamında patojenin miseliyal gelişimini doz artışına bağlı olarak azaltırken 300 ppm'de tamamen inhibe etmiştir. Ancak BABA'daki uygulama dozu 1000 ppm'e kadar artmasına rağmen, koloni gelişimi bu olaydan etkilenmemiştir. Bitki ekstraktları içerisinde yabani karabiber, biberdeki hastalığın gelişimini %86.5 oranında engelleyerek en iyi sonucu vermiş, yerfıstığında ise ceviz ekstraktı uygulaması %47.5'lik etki oranı ile en başarılı uygulama olmuştur. Diğer yandan ceviz yapraklarından elde edilen kurutulmuş bitki materyalleri, hem biber hem de yerfıstığında hastalık oluşumunu sırasıyla %60 ve %49.7 oranında azaltarak bu materyaller içerisinde en yüksek etkiyi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of salicylic acid (SA) and DL-b-amino-n-butyric acid (BABA) on mycelial growth of Sclerotium rolfsii (Sacc.) in vitro, in addition to the chemicals, the effects of extracts and dried plant materials of walnut, fig, eucalyptus, wild black pepper and oleander on disease severity in pepper and peanut were investigated. Results showed that the SA reduced the mycelial growth of pathogen with increasing concentration and was completely inhibited at 300ppm on PDA medium. Although, the concentration of BABA was increased to 1000ppm, the colony development was not singnificantly affected. Among plants extracts, the wild black pepper gave 86.5% reduction of disease development in pepper which represented the best result, while the application of walnut extract reduced successfully with 47.5% peanut. On the other hand, the dried walnut leaves showed the highest reduction effect both in pepper and peanut by 60% and 49.7%, respectively.