Adana ili Tufanbeyli ilçesi köylerinde koyun yetiştiriciliğinin karakterizasyonu
Characterization of sheep husbandry in the villages of Tufanbeyli county of Adana province
  1. Tez No: 200336
  2. Yazar: ALİ ALTIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma Adana ili Tufanbeyli ilçesi köylerinde koyun yetiştiriciliğini karakterize etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada morfolojik özelliklerin belirlenmesi için 3 köyden 446 baş koyun ve 10 baş koç, döl verimi özelliklerinin tespiti amacıyla 488 baş koç altı koyun, süt verimi özelliklerinin tahmini amacıyla Hanyeri köyünde 2 işletmede144 baş koyun, büyüme özelliklerinin tespiti için Hanyeri köyünde 2 işletmede 83 baş dişi kuzu ve 63 baş erkek kuzu kullanılmıştır. Koyunların %97.3'ü ve koçların %100'ü beyaz vücut rengine sahiptir. Koyun ve koçların tamamı boynuzsuz bulunmuştur. Koyunlarda canlı ağırlık ve cidago yüksekliği sırayla 69.0±0.4 kg, 73.4±0.2 cm, koçlarda ise aynı ölçüler 89.2±3.3 kg 85.0±1.2 cm olarak tespit edilmiştir. Vücut ölçüleri bakımından köyler ve yaş grupları arasındaki farklar koyunlarda önemli, koçlarda önemsiz bulunmuştur. Döl verimi kriterlerinden kısırlık oranı ve ikizlik oranı sırayla %7.2 ve %9.1 dır. Koyunlarda günlük ortalama süt verimi, laktasyon süresi, laktasyon süt verimi ve sağılan süt verimi sırayla 888.3±26.6 g, 166.9±1.5 gün, 151.2±5.3 kg ve 72.1±3.1 kg olarak saptanmış olup yaş grupları arasında gözlenen farklar çok önemli bulunmuştur. Süt verim özelliklerinde en yüksek değerleri 5 yaşlı koyun grubu sergilemiştir. Süt verimi bakımından geniş bir varyasyon (47-360 kg) bulunmuştur. Laktasyon özellikleri şimdiye kadar saptanan değerlerden istisnai olarak yüksek bulunmuştur. Kuzuların doğum ağırlığı 4.3±0.1 kg, sütten kesim ağırlığı(90 günlük) 22.0±0.2 kg ve 0-90 gün arası günlük ortalama canlı ağırlık artışları 199.7±2.3 g olarak belirlenmiş ve özellikler üzerinde cinsiyetin ve doğum tipinin etkisinin çok önemli olduğu saptanmıştır. Süt verim özellikleri bakımından oldukça yüksek bir varyasyon gözlenmiş, ancak büyüme özellikleri bakımından aynı genişlikte bir varyasyon gözlenememiştir. Tufanbeyli ilçesi köylerinde yetiştirilen koyunların genellikle Kangal tipi Akkaraman olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the objective of characterizing the sheep husbandry in the villages of Tufanbeyli County of Adana Province. Kangal variety of Akkaraman breed was seen to be the only existing breed in the villages of Tufanbeyli. Various numbers of material were used for studying different aspects of characterzation: namely 446 ewes and 10 rams in the three villages for morphological characteristics; 488 ewes at mating season in the three villages for reproductive performance; 144 ewes in two flocks in Hanyeri Village for lactation characteristics; 83 female and 63 male lambs in the two flocks of Hanyeri village for growth performance. The coat colors of the ewes and rams were 97.3 and 100 % white respectively. All the ewes and the rams were found to be polled. The mean live weights and the heights at withers of the ewes and the rams were 69.0±0.4 kg, 73.4±0.2 cm and 89.2±3.3 kg 85.0±1.2 cm respectively. Body measurements of the ewes were found to be significantly different among the villages and age groups but were found to be similar in the rams. As far as reproductive performance criteria are concerned, infertility and twinning rates were calculated as 7.2 and 9.1% respectively. Mean daily lactation yield, lactation length, lactation milk yield and milked (marketable) yield were found to be 888.3±26.6 g, 166.9±1.5 days, 151.2±5.3 kg, 72.1±3.1 kg respectively. The highest milk yield was recorded in the five year old ewes. A very significant variation(47-360 kg) was observed among the Akkaraman ewes with respect to lactation yields. The lactation values ontained for Akkaraman were seen to be exceptionally higher than the previous findings. Mean birth weight, weaning weight(90 day standardized) and the daily gains until weaning were calculated as 4.3±0.1 kg, 22.0±0.2 kg and 199.7±2.3 g respectively. Sex and the type of birth were found to have significant effects. The variation determined among the lambs regarding growth performance was found to be insignificant.