Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla habitat modelleme: Akça cılıbıt populasyonu örneği
Habitat modelling using remote sensing and geographical information systems: Kentish plover case study
  1. Tez No: 200345
  2. Yazar: MEHMET AKİF ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHA BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Giderek aratan insan faaliyetleri doğal kaynaklar üzerindeki baskıda arttırmaktadır. En çok olumsuz etkilenen doğal kaynakların başında gelen yaban hayatının incelenmesi ve envanterinin belirlenmesi, bu baskıların ne boyutta olduğunun ortaya konulmasını sağlayacaktır. Yaban hayatı envanterinin belirlenmesi ile temel olan habitat kalitesinin de ortaya konması koruma merkezli çalışmalar için ışık tutucu olacaktır. Bu noktadan hareketle insan baskısının yoğun bir şekilde hissedildiği Tuzla Lagünü ve çevresini üreme habitatı olarak kullanan Akça Cılıbıt (Charadrius alexandrinus) kuşunun habitatı çevresel baskılar doğrultusunda modellenmiştir. Çalışmada üç değişik modelleme yöntemi, uzaktan algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımıyla kullanılmıştır. Bu modeller: Yapay Sinir Ağları, Karar Ağacı ve Regresyon analizleridir. Bu yöntemler 1996 ve 1999 yılları arasında bir grup biyolog tarafından Tuzla'da toplanmış verilere uygulanmıştır. Yapay Sinir Ağlarının doğruluğu diğer yöntelere göre daha doğru sonuç vermiştir. Yapılan çalışma ile matematiksel modellerin, uzaktan algılama ve CBS desteği ile habitat kalitesini ortaya koyma konusundaki potansiyelleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing human activities result pressure on the natural resources. Inventorying the wild life as a one of the most effected natural resource will reveal the magnitude of these detrimental impacts. Wild life inventory together with habitat quality will be informative to the conservation oriented studies. In this respect, habitat of Kentish Plover (Charadrius alexandrinus) bird species which uses Tuzla Lagoon and its surround was modelled considering the human impacts. Three different models including Artificial Neural Networks, Regression Tree and Regression (Multi Linear Regression and Logistic Regression) were used with the support of remote sensing and Geographical Information Systems (GIS). These models were applied to the data set which was collected by a group of biologist collected region between 1996 and 1999. Artificial Neural Networks resulted relatively more accurate than other methods. Within this study the potential of mathematical models for habitat quality estimation was assessed with the support of remote sensing and GIS.