Atıksulardan tekstil boyar maddelerinin sürekli ve kesikli sistemlerde ağaç kabuğu (Eucalyptus camaldulensis) kullanılarak adsorpsiyon ile giderilmesi
Removal of textile dyes from wastewater in batch and continue systems by adsorption using tree bark (Eucalyptus camaldulensis)
  1. Tez No: 200344
  2. Yazar: BEHZAT BALCI
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. OLCAYTO KESKİNKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Basic Blue 41 (BB41) ve Reactive Black 5 (RB5) sentetik tekstil boyar maddelerinin kesikli ve sürekli sabit yataklı sistemlerde Eucalyptus camaldulensis kabuğu üzerine adsorpsiyonu çalışılmıştır. Kesikli sistem deneylerinde giriş konsantrasyonu, adsorbent tane boyutu ve pH etkisi araştırılmıştır. Elde edilen veriler ile Langmuir ve Freundlich İzotermlerinin katsayıları hesaplanmıştır. Yapılan çalışmada, okaliptüs kabuğunun BB41 boyar maddesini adsorplama yeteneğinin, RB5 boyar maddesini adsorplama yeteğine göre daha iyi olduğu bulunmuştur. Adsorpsiyon üzerinde pH değişimlerinin araştırılmasında, RB5 boyar maddesinin pH 2' de, BB41 boyar maddesinin ise pH 6'da maksimum adsorplandığı ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmada, adsorpsiyon kinetiğini en iyi açıklayan modelin yalancı ikinci derece izoterm modeli olduğu ortaya çıkmıştır. Sabit yataklı çalışmalarda 1-2 mm arası tane boyutunda, Eucalyptus camaldulensis kabuğu içeren labaratuvar ölçekli kolon kullanılmıştır. Çalışmada, kolon yatak derinliğinin ve kolona giriş konsantrasyonun adsorpsiyon üzerine etkisi araştırılmıştır. Kırılma eğirisi verileri Bohart-Adams modeline göre değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre kırılma noktasında (Ct/C0 = 0,1) giderilen su hacminin, yatak derinliğinin artması ile arttığı ve giriş konsantrasyonun artması ile azaldığı ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of synthetic textile dyes such as Basic Blue 41 (BB41) and Reactive Black 5 (RB5) on to Eucalyptus camaldulensis bark has been studied in batch and continue fixed bed column systems. Effects of initial dye concentreation, adsorbent particle size and pH have been investigated in batch studies. The constants of Langmuir and Freundlich adsorpiton isotherms have been determined using the adsorption data. Adsorption tests showed that adsorption of BB41 by Eucalyptus camaldulensis is more effective than the adsorption of RB5 dye Investigation of the effect of pH medium showed that adsorption was more effective in pH 2 for RB5 and pH 6 for BB41. The model that describes the adsorpiton kinetics bestly, was found as the pseudo second order model. A labarotary scale column, containing 1-2 mm diameter adsorbent particle size of Eucalyptus camaldulensis bark was used in fixed bed stuidies. Effects of bed depth and initial dye concentration have been investigated. The breakthrough data from column studies were described by Bohart-Adams model. According to the results of column studies the breakthrough volume at the breakthrough point (Ct/C0 = 0,1) was increased with the increasing of bed depth and decreased with the increasing of intial dye concentration.