Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla orman ekosistemlerinin konumsal ve zamansal değişiminin incelenmesi: Devrez planlama birimi örneği
Analyzing spatial and temporal changes in forest ecosystems using remote sensing and geographical information systems: a case study in Devrez forest planning unit
  1. Tez No: 337828
  2. Yazar: HÜSEYİN CİHAD ANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Orman ekosistemleri dinamik bir yapıya sahip olup, ormanların konumsal yapı, kuruluş ve fonksiyonları, doğal veya insan odaklı müdahalelere bağlı olarak zamanla değişim göstermektedir. Orman ekosistem yapısındaki bu zamansal ve konumsal değişimin boyutu; doğal olayların türü, yoğunluğu ve etkinliği ile insan faktörünün faydalanma derecesinin şekline göre sürekli olarak değişmektedir. Sürdürülebilir orman işletmeciliği ve planlaması ölçüt ve göstergeleri dikkate alındığında, hem orman ekosistemlerinin sürekliliğinin sağlanması hem de toplumun orman kaynaklarından sürdürülebilir ve rasyonel bir biçimde faydalanabilmesinin sağlanabilmesi için orman yapısındaki dinamiğin belirlenmesi gerekmektedir. Türkiye ormanlarındaki bu değişimin zamansal boyutunu, bir taraftan ülkenin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik yapıdan diğer taraftan da planlama açısından değerlendirmek mümkündür. Bu kapsamda, tez konusunun amacı; örnek bir devlet orman işletmesinde (planlama birimi), arazi yapısındaki konumsal ve zamansal değişimin, özellikle orman kaynakları itibarıyla ele alınarak, belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Ayrıca, bu değişimi etkileyen faktörler belirlenerek yöredeki sosyo-ekonomik yapı ile zamansal değişim arasındaki ilişkinin özellikleri yasal boyut da dikkate alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Forest ecosystems have a dynamic structure and spatial structure, composition and functions of forests have changed over time due to natural or human-oriented interventions. Temporal and spatial changes in the size of forest ecosystem structure always according to the type, intensity and of effectiveness natural events and the benefit forms of people. In the context of sustainable forest management criteria and indicators, analyzing spatial and temporal dynamics of forest ecosystems should be made for both forest sustainability and sustainable and rational utilization from the forests. This process of the temporal dimension of temporal change in Turkey's forests is possible to evaluate with socio-economic structure and forest planning. In this context, the aim of the thesis research is to analyze the spatial and temporal change pattern of a forest ecosystem (Devrez Forest Planning Unit) in Turkey. The study especiall focus on the temporal changes in forest ecosystem resources. In addition, by determining the factors affecting this change, the ralationships between socio-economic structure and the forest cover change are presented by considering the legal dimension.