Design of combined power amplifier using 0.35 micron SiGe HBT technology for IEEE 802.11a standard
0.35 mikron SiGe HBT teknolojisi ile IEEE 802.11a standardı için birleştirilmiş güç kuvvetlendiricisi tasarımı
  1. Tez No: 200350
  2. Yazar: NİLÜFER TONGA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR GÜRBÜZ, DOÇ. DR. İBRAHİM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, IEEE 802.11a Kablosuz Yerel Ağ standardına uygun 5GHz Radyo Frekansı (RF) güç kuvvetlendiricisi tasarımı yapılmış ve A sınıfı güç kuvvetlendiricisinin güç kazancı, verim, lineerlik, kazanç, çıkış gücü bakımından performansı ölçülmüştür. Kuvvetlendirici tasarımı, 100GHz ft'ye sahip AustriaMicroSystems (AMS) 0.35um SiGe BiCMOS HBT teknolojisi kullanılarak yapılmıştır. IEEE 802.11a standardı, UNII bandında iletilebilecek en yüksek çıkış gücünü tanımlamaktadır. Bu tanıma aynı zamanda 5.18-5.8GHz frekans bandındaki kuvvetlendiricinin çıkış gücü de girer ve şu şekilde tanımlanır: 40mW (5.18-5.24GHz), 200mW (5.26-5.32GHz) ve 800mW (5.74-5.8GHz). Güç kuvvetlendiricisi yüksek lineerliğe ulaşmak için A sınıfında çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve besleme gerilimleri buna gore seçilmiştir. Tek katlı güç kuvvetlendiricisi tasarımından sonra, daha yüksek çıkış gücü elde etmek ve lineerliği arttırmak için Wilkinson güç birleştirme tekniği kullanılmıştır. İki tip devrenin davranışları karşılaştırılmış ve serimi yapılmıştır. Tüm simülasyonlar Agilent Design System (ADS) ve Cadence simülatörleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a 5GHz Radio Frequency (RF) Power Amplifier (PA) design approach will be specified for IEEE 802.11a Wireless Local Area Network (WLAN) standard, and performance of Class-A PA will be specified in terms of power gain, Power Added Efficiency (PAE), linearity, gain, and output power. The amplifier design is based on AustriaMicroSystems (AMS) 0.35um SiGe BiCMOS HBT technology which has an ft of 100 GHz. IEEE 802.11a standard specifies the maximum power that can be transmitted in the Unlicensed National Information Infrastructure (UNII) band. These specifications are also the output power of the amplifier for frequency band of 5.18-5.8 GHz and specified as follows: 40mW (5.18- 5.24GHz), 200mW (5.26-5.32GHz) and 800mW (5.74-5.8GHz). The power amplifier is designed to operate in Class A to achieve high linearity and the bias points are chosen accordingly in order to preserve linearity. After the design of a single stage power amplifier, to reach higher output power and improve linearity, Wilkinson power combining technique is used in a new design. The behaviours of two kinds of circuits are compared and layouts are drawn. All the simulations are performed in Agilent Design System (ADS) and Cadence environments.