Price dependent procurement decisions in one-period inventory problem
  1. Tez No: 6346
  2. Yazar: HAKAN POLATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET TEK DÖNEMLİ ENVANTER PROBLEMİNDE FİYATA BA?LI ENIYI TEDARİK MİKTARI Hakan Polatoğlu Endüstri Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. İzzet Şahin Haziran, 1989 Tek dönemli klasik envanter probleminde beklenen eniyi kârı veren tedarik miktarı bu lunurken malın satış fiyatı sabit olarak alınmaktadır. Ancak, ideal olmayan pazar şartlarında istem ile fiyat arasındaki ilişki göz önüne alındığında stok miktarının fiyattan etkilenebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, en büyük kâr değerini veren stok ve fiyat kararları yukarıdaki fikirden hareket ederek eşzamanlı olarak bulunmuştur. Çözülen sayısal örnekler ve kuramsal sonuçlar göstermektedir ki, stok miktarına ek olarak verilecek fiyat kararı probleme yeni bir yönetsel boyut getirebilmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRICE DEPENDENT PROCUREMENT DECISIONS IN ONE-PERIOD INVENTORY PROBLEM Hakan Polatoğlu M.S. in Industrial Engineering Supervisor: Prof. İzzet Şahin June, 1989 In this work the classical newsboy model is extended by introducing a price dependent demand pattern. It is intended to obtain optimal procurement and pricing decisions for maximizing the expected profit. It is shown that, both decisions can be made simultaneously if we are able to identify the effects of price on the demand process. m