Impacts of advance demand information and admission control in production inventory systems
Üretim envanter sistemlerinde ileri talep bilgisi ve kabul kontrolünün etkileri
- Tez No: 200373
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRİ KARAESMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez üretim-envanter sistemlerinin iki özelligi üzerinde odaklanmaktadır: ileri talep bilgisi ve kabul kontrolü. Öncelikle sonsuz zamanlı, sürekli kontrollü bir envanter ve kabul kontrol modeli ele alınmıstır. Bu modelde tek tip müsteriye tek tip ürünle hizmet eden bir tedarikçi için en iyi kabul edilebilir talep oranı bulunmak üzere statik ve dinamik kabul kontrol yöntemleri önerilmistir. Kar fonksiyonu farklı sistem parametreleriyle sayısal olarak analiz edildiginde dinamik kabul kontrol yöntemlerinin statik kabul kontrol yöntemlerine üstünlük sagladıgı görülmüstür. Bu nedenle, tezin geri kalan kısmında dinamik kabul kontrol yöntemleri kullanılarak devam edilmistir. kinci olarak ele alınan periyodik kontrollü çoklu müsterili modelde bir kısım müsterilerin tedarikçi ile yaptıkları anlasma sebebiyle her zaman belirli bir süre önce siparis verdikleri bir sistem ele alınmıstır. Bu model yoluyla çoklu müsterili sistemler için envanter ve ileri talep bilgisinin rolü incelenmistir. Bu modeli olustururken asıl amaç farklı seviyelerde ileri talep bilgisi saglayan çok sayıda müsteriye sahip sistemler hakkında bilgi sahibi olmaktır. Model olay-bazlı stokastik dinamik programlama kullanılarak analiz edilmistir; en iyi envanter ve kabul kontrol politikalarının yapısı arastırılmıstır. Bu model için yapılan sayısal analizler ileri talep bilgisi ve kabul kontrolünün yararlarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we concentrate on two aspects of production-inventory systems: advance demand information and admission control. We firstly consider a continuous review, infinite horizon replenishment and admission control model. We propose static and dynamic admission control methods to determine the customer portfolio of the supplier who produces a single product for a single class of customers. The profit function of the supplier is investigated under different parameter settings and the benefits of the dynamic admission control policies are found to be significant. Therefore, we continue our study with dynamic admission control in a periodic-review, infinite horizon model with multiple customer classes and advance orders. We investigate the role of inventory and advance demand information to manage multi-class demand through dynamic admission control policies. The main aim of the latter model is capturing the tradeoffs in a situation where different customers provide different levels of advance demand information. We analyze the model using event-based stochastic dynamic programming and investigate the structure of the optimal replenishment and admission control policies. The numerical results of this model underline the benefits of advance demand information and admission control.