Essays in service operations with moral hazard
Ahlaki tehlikenin görüldüğü servis hizmetleri ile ilgili makaleler
- Tez No: 200372
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP AKŞİN, Y.DOÇ.DR. EVRİM DİDEM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin temel odak noktası saklı faaliyetli ahlaki tehlike problemi görülen servis hizmetlerinde tesvik sistemlerinin tasarımıdır. Bu tezde iki problem incelenmistir: sirketlerin müsterilere ürün ve servis paketi sundugu ortamlarda satıs elemanları için tesvik sistemlerinin tasarımı ve bilgi yogun sektörlerde servis hizmetlerinin fiyatlandırılması. ki problem için ayrı analitik modeller gelistirilmis ve problem parametrelerine ait karsılastırmalı istatistikler elde edilmistir. İlk problem için satıs elemanlarının ücretlerinin belirlenmesi ile ilgili literatürdeki pek çok sonucun dogrulanmasının yanında firmanın ürün ve servis özelliklerinin ücretler üzerindeki etkisi de incelenmistir. İkinci problem için servis çıktısının firma ve müsterinin ortak çabasının bir sonucu oldugu, çevredeki belirsizlikler ve sirket ve müsterinin risk tercihleri göz önüne alınarak fiyatlandırma problemini analiz etmeye yardımcı olacak analitik bir model gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
The main focus of this thesis is incentive design in service operations characterized by moral hazard with hidden action. We study two different problems: the incentive design problem for salespeople in settings where companies offer a bundle of products and services and a pricing problem for service co-production in knowledge intensive services. We develop analytical frameworks for both settings and derive comparative statics related to the problem parameters of both models. For the first problem we corroborate many of the results in the sales force compensation literature and also by modeling the customer state dynamics we analyze the effect of product and service characteristics of the firm on sales force compensation. For the second setting we provide a framework to analyze the pricing problem in service co-production by considering output as a joint effort by both the firm and the client, uncertainty in the environment, and the risk preferences of both the firm and the client.