Benzo (A) piren uygulanan sıçanların bazı dokularında adrenomedullin etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of adrenomedullin on the benzo (A) pyrene treated rats in some rat tissues
  1. Tez No: 200378
  2. Yazar: ARZU DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Adrenomedullin (AdM), C-terminali amidlenmiş 52-amino asitlik halkasal yapılı peptid olup ilk kez insan feokromasitomadan izole edilmiştir. AdM dolaşımdaki bir hormon gibi rol alıp, çoklu biyolojik aktivitelerini parakrin ve otokrin tarzda başlatmaktadır. Son zamanlarda AdM'nin antioksidan özellikler gösterdiği ve hücreleri oksidatif hasardan koruduğu rapor edilmiştir. Çevresel kirleticiler olan polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar), canlılarda oksidatif strese yol açarlar. Benzo(a)piren (B(a)P) gibi PAH'ların bazıları canlılarda karsinojenik etkiler göstermektedir. Hava, su, toprak ve besinlerde bulunan B(a)P canlılar için oksidatif stres kaynağıdır. Bu çalışmada, B(a)P'a maruz kalan sıçanların kalp, böbrekler, karaciğer ve akciğer dokularında AdM'nin antioksidan sistem üzerine etkisi araştırıldı. Wistar ırkı 30 erkek sıçan kontrol, yağ, AdM, B(a)P, ve B(a)P+AdM grubu şeklinde 5 deney grubuna ayrıldı. B(a)P mısır yağında çözüldü ve intraperitonal olarak 50 mg/kg vücut ağırlığı olacak şekilde tek dozda enjekte edildi. Yağ grubundaki hayvanlara da 50 mg/kg v.a. mısır yağı enjekte edildi. AdM uygulanan hayvanlara 7. ve 8. haftalarda olmak üzere (2 ?g/kg v.a.) dozda iki hafta boyunca i,p, enjeksiyon yapıldı. Sıçan dokularında süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktiviteleri ve toplam glutatyon ve malondialdehit (MDA) seviyeleri belirlendi. Dokularda ayrıca nitrik oksit (NO) ve AdM seviyelerin ölçümü ile histolojik incelemeler yapıldı. Çalışma sonunda B(a)P uygulaması genel olarak antioksidan enzim aktivitelerini azaltmış ve histopatolojik değişikliklere yol açmıştır. B(a)P+AdM uygulama gruplarında ise genel olarak antioksidan sistemde düzelme gözlenirken histopatolojik olarak kalp ve böbrek dokularında normale yakın görünümler elde edilmiş, ancak karaciğer ve akciğer dokularında B(a)P zararlı etkisini göstermeye devam etmiştir. Çalışmada B(a)P uygulama gruplarındaki AdM seviyelerinde artış tespit edilmiştir. Sonuçlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde AdM uygulamasının biyokimyasal ve histolojik parametreler üzerine hem yararlı hem de zararlı etkileri olduğu söylenebilir. Bu farklı deneysel sonuçlar doku özgüllüğü, AdM uygulaması süresi ve konsantrasyonundan dolayı olabilir. ANAHTAR KELİMELER: Adrenomedullin, Benzo(a)piren, Nitrik oksit, Oksidatif stres
Özet (Çeviri)
Adrenomedullin (AdM), a 52-amino acid ringed-structure peptide with Cterminal amidation, was originally isolated from human pheochromocytoma. AdM acts as a circulating hormone as well as elicits multiple biological activites in a paracrine or autocrine manner. Recently, it has been reported that AdM may possess antioxidant properties and protects cells from oxidative damage. Polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs), environmental contaminants, cause oxidative stress in organisms. Some PAHs such as B(a)P cause carcinogenic effects in organisms. B(a)P, found in air, water, soil and food, is a oxidative stress source for organisms. In this study, the effect of AdM administration was investigated on the antioxidant system in the heart, kidneys, liver and lungs of rats exposed to B(a)P. Thirty male Wistar rats were randomly assigned to one of five groups: control group, oil group, AdM group, B(a)P group, B(a)P+AdM group. B(a)P was dissolved in corn oil and a single 50 mg/kg body weight dose injected intraperitonally. Oil group animals received 50 mg/kg b.w. corn oil only. In AdM-treated group animals received intraperitoneal (i.p.) injection of AdM (2 ?g/kg body weight) for two week during 7th and 8th weeks. The activities of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px) and the level of total glutathione and malondialdehyde (MDA) were determined in the tissues of rats. Also, nitric oxide (NO) and AdM levels and histological examinations in the tissues were determined. In this study, B(a)P treatment generally decreased antioxidant enzyme activities and caused histological changes. B(a)P+AdM treatment generally restored antioxidant system and cause ameliorative effects in histopathological parameters in kidneys and heart, but no beneficial effects observed in liver and lungs. In the B(a)P administrated groups AdM levels were increased. When the results are taken together adrenomedullin treatment has both ameliorative and deletiorous effects on biochemical and histological parameters. These different experimental results may be due to tissue specifity, treatment of AdM concentration and duration. KEYWORDS: Adrenomedullin, Benzo(a)pyrene, Nitric oxide, Oxidative stress