Benzo(A)piren uygulanan sıçanlarda ovaryum dokusunda meydana gelen değişikliklere bir antioksidan olarak curcumin'in rolü
The role of curcumin as an antioxidant on ovary tissue changes of benzo (A) pyrene applied rats
  1. Tez No: 399238
  2. Yazar: SİMGE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar) kömür, petrol, gaz, odun ve sigara dumanı ve mangalda pişirilen etler gibi organik maddelerin tamamlanmamış yanma sürecinde şekillenen organik bileşiklerdir. Doğada 100'den fazla bulunan polisiklik aromatik hidrokarbonlardan biri Benzo(a)piren'dir (B(a)P). Çalışmamızda, BaP'ın ovaryumda oluşturabileceği olası hasarlara bir antioksidan olarak Curcumin'in olası koruyucu etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Deneyde 36 adet Wistar albino cinsi dişi sıçan kullanıldı ve denekler 6 gruba ayrıldı. Benzo(a)piren (10mg/kg/gün) mısır yağında, Curcumin (100mg/kg/gün) ise DMSO içerisinde çözüldü. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmazken, diğer gruplara sırası ile mısır yağı, BaP, DMSO, Curcumin ve Curcumin+BaP olmak üzere, tüm uygulamalar 6 hafta süresince her gün aynı saatte gavaj yolu ile yapıldı. Deneklerin vücut ağırlıkları her gün ölçülerek kaydedildi. Süre bitiminde yüksek doz anestezi altında feda edilen deneklerin ovaryum dokuları alındı. Bu dokuların ağırlıkları ölçülerek kaydedildi ve histolojik izleme yöntemlerinden geçirildi. Değerlendirme için alınan kesitlere Hematoksilen-Eozin boyası uygulandı. İmmünohistokimyasal yöntem için apopitoz sinyal moleküllerinden kaspaz-3 ve sitokrom c primer antikorları kullanıldı, dokular ışık mikroskobunda resimleri çekilerek değerlendirildi. Sonuç olarak BaP uygulamasının ovaryumda belirgin olarak Graaf follikül üzerinde etkili olduğu ve bu folliküllerin sayısını istatistiksel olarak anlamlı ölçüde azalttığı saptandı. BaP uygulamasının özellikle zona pellusida, granüloza ve ağırlıklı olarak kumulus hücrelerinde yapısal bozukluklara neden olduğu, bu uygulama ile atretik folliküllerin sayısının arttığı da belirlendi. Koruma erekli uygulanan Curcumin'in ovaryum yapısında bir miktar düzelmeye neden olsa da bazı stromal değişimlerin düzelmesi adına yetersiz kaldığı, BaP uygulaması ile görülen ve ortadan kuvvetliye değişen Kaspaz-3 ve Sitokrom-c tutulumlarını da sadece orta düzeyli bir immünreaktiviteye çekebildiği saptandı. Bu bulgular ışığında, Curcumin uygulamasının BaP'ın neden olduğu yapısal yozlaşmaları kısmen engellediği ancak tam bir koruma için yetersiz kaldığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH) are organic compunds that shaped on incomplete oxidation period of organic substances such as coal, petrol, gas, wood, cigarette smoke and barbecued meat. Benzo(a)Pyrene (BaP) is one of the polycyclic aromatic hydrocarbons and it has more than 100 varieties in the nature. We want to investigate, the protective effects of Curcumin as an antioxidanton on potential BaP damages on ovary. 36 female Wistar Albino rats were used and subjects were divided into 6 groups in test. Benzo (a) Pyrene (10mg/kg/days) was solved in maize oil but DMSO was used as a solvent for Curcumin (10mg/kg/days). Althougt we did not apply any chemicals to control group, other groups which are BaP, Curcumin, maize oil, BaP+Curcumin and DMSO, the chemicals were applied by gavage for 6 weeks. In daily basis experimental animals body weights were mesaured and saved. At the end of period the rats have been sacrificed under high dose anesthesia and their ovarian tissues were taken. Tissues weights were measured and saved and processed histological observation procedures. Cross sections taken for inspection hematoxyline-eosin dyes were applied. For immunohistochemical method apoptosis signal molecules caspase-3 and cytochrome c primary antibodies were used and cross sections images from light microscope were evaluated. As results of test BaP application have an impact on the number of follicles noticeably Graaf follicle on ovary in a statistically significant decrease was detected. We saw that, the application of BaP, coused structural defects in ovarian tissue especially in zona pellucida, granulose and cumulus cells. In addition BaP application also caused to increase the number of atretic follicules. Beside this, the Curcumin which was used as a protective effects on ovary, we saw that; althougt it coused part of recovery on ovarian tissue, it has not completely protect the changes of some stromal degeneration to normal histological appears and we saw that it changes the strong immunreactivity of caspase 3 and sitocrom c in BaP groups to only mild reaction.