Investigation of lateral forces in dynamic mode AFM/STM
Yatay kuvvetlerin dinamik kipte AKM/TTM incelenmesi
  1. Tez No: 200399
  2. Yazar: MEHRDAD ATABAK
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu doktora çalışmasında uç, ile yüuzey arası yatay kuvvetleri küçük genlikle titreştirerek ölçebilen ¯ber optik interefrometre kullanan Yüzeye Değmeden Atomik Kuvvet Mikroskobu (YD-AKM)/Taramalı Tünelleme Mikroskobu(TTM) imal edilerek, bununla Si(111)-(7×7) yüzeyinde yatay kuvvetler incelenmiştir. Geliştirilen interferometre daha önce dik kuvvet ölçümede kullanılana göre çok daha hassastır. Elde edilen bu yüksek ölçüm hassasiyeti nedeniyle yay Angstrom alti genliklerle titreştirilerek yatay uç-yüzey etkileşimleri nicemsel olarak ölçülebilmiştir. Si(111)-(7×7) yüzey topografi ve yatay esneklikte görüntülerinde tek ve çift atomik basamakları nicemsel olarak gözlenmiştir. Uç yüzeye yaklaştırılarak uç-yüzey yatay yay etkileşim yay sabiti ve tünel akımı uzaklığın fonksiyonu olarak ölçülmüştür. Yatay yay sabitinde tünel akımından sonra hızlı bir yükselme gözlenmiştir. Deneylerimizde yalnızca pozitif yatay yay sabiti gözlenmiştir. Diğer deneylerimizde ise yatay kuvvetleri yayın bükülmesini ölçerek çalişan bir dinamik kuvvet mikroskobu ve elde yapılan bir tungsten yay kullanılarak Cu- TBPP moleküllerininin Cu(100) yüzeyi ile olan etkileşimleri incelenmiştir. Deneylerimiz Cu-TBPP molekÄullerininin titreıen yay kulllanılarak Cu(100) yüzeyinde hareket ettirilebileceğini göstermiştir. Fakat Basel Üniversitesindeki bu düzenek ile bu kuvvetleri nicemlendirmek mümkün olamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this Ph.D. work, we constructed a fiber optic interferometer based non-contact Atomic Force Microscope (nc-AFM) combined with Scanning Tunneling Microscope (STM) to study lateral force interactions on Si(111)-(7×7) surface. The interferometer has been built in such a way that its sensitivity surpasses that of the earlier versions used in normal force measurements. The improvement in the resolution of the interferometer has allowed us to use sub-Angstrom oscillation amplitudes to obtain quantitative lateral force measurements. We have observed single and double atomic steps on Si (111)-(7×7) surface in topography and lateral stiffness images. This information allowed us to measure the lateral forces directly and quantitatively. We have also carried out lateral force-distance spectroscopy experiments, in which we simultaneously measured the force gradient and tunneling current, as the sample is approached towards the tip. The lateral Forcedistance curves exhibit a sharp increase of the force gradient, just after the tunnel current starts to increase, while the sample is approaching to the tip. We observed only positive force gradients. In separate experiments, we imaged the Cu-TBPP molecules deposited on Cu(100) surface in normal and torsional mode in dynamic force microscope using STM feedback, with a homemade tungsten cantilever. Our experiments have shown the possibility of manipulating molecules on surface using a vibrating cantilever. However the forces involved in these experiments are not quantitatively measured due to limitations of the method.