Magnetotelluric imaging of Düzce fault
Düzce fayının manyetotellürik görüntülenmesi
  1. Tez No: 200432
  2. Yazar: TÜLAY KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT TANK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Aktivitesi yüksek olan Kuzey ve Doğu Anadolu Fayları yıllarca Türkiyedeki yıkıcı depremlerin oluşumuna neden olmuştur. Bu harabedici depremlerden biri olan Düzce depremi 1999 yılında Türkiye'nin kuzeybatısında, Kuzey Anadolu Fayı'nın (KAF) batı kısmında, Düzce fayı üzerinde meydan geldi. Düzce depremi (Mw: 7.2) ile ilgili sismolojik çalışmalar episantr'ın batı ve doğu kısımlarının birbirinden farklı hızlarla yırtıldığı olgusunu açığa çıkardı. Çok açıktır ki, yakın yapılar arasındaki özdirenç değişimini belirlemedeki kapasiteleri ve yerin özdirençli yapılarının çözümlenmesindeki etkinlikleri ile elekromanyetik (EM) yöntemler jeofizik problemlerinin çözümünde tercih edilmiştir. Bu nedenle bu çalışma esnasında, Düzce depremi ile ilgili olgu ve bölgenin elektriksel özellikleri arasında bir ilişki bulmak amacıyla EM yöntemlerden biri olan manyetotellürik (MT) yöntem uygulandı. Düzce depreminin episantr'ının sırasıyla batısında ve doğusunda iki paralel profil boyunca, DW ve DE, 320-0.0005 Hz frekans aralığında MT verisi toplandı. Her iki profilde kuzeyde Düzce fayını ve Düzce havzasını, güneyde ise KAF'ı kesti. DE ~40 km uzunlukta ve 11 istasyon içerirken DW ~35 km uzunluktaydı ve 12 istasyon içerdi. Yüzeydeki bozucu etkilerden kaynaklanan galvanik bozunmanın etkisi Groom ve Bailey (1989) ayrıştırması kullanılarak MT verisinden atıldı ve bu analiz sonucunda bölge jeolojisi ile uyumlu sırasıyla DW ve DE için K72˚D'lik ve K70˚D'lik doğrultular bulundu. MT verisi Ogawa ve Uchida (1996) tarafından geliştirilen iki-boyutlu (2-B) evirme (ters çözüm) modellemesi kullanılarak hem TE (elektriksel olarak polarize olmuş) hem de TM (manyetiksel olarak polarize olmuş) modu için analizİ yapıldı. DW ve DE profillerinin ters evrişim sonuçlarına göre, Düzce depremi episantr'ının batı ve doğu kısımlarında meydana gelen hız olgusunu açıklayabilecek bazı sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
The highly active North and East Anatolian Faults have contributed to the occurrence of the most destructive earthquakes in Turkey for years. One of these devastating earthquakes, Düzce earthquake, took place on Düzce fault, at the western part of the North Anatolian Fault (NAF) at northwestern Turkey, in 1999. Seismological studies related to Düzce earthquake (Mw: 7.2) revealed the phenomena that the western and eastern parts of the epicenter ruptured with distinct velocities from each other. It is obvious that with their capability to identify the electrical resistivity variation between the neighboring structures and the efficiency in resolving the electrical resistivity structure of the Earth, electromagnetic (EM) methods have been preferred for solving geophysical problems. For this reason during this study, one of the EM methods, magnetotelluric (MT) method was applied with the aim of finding a relationship between the phenomena related to Düzce earthquake and electrical properties of the region. Magnetotelluric data within the frequency range between 320-0.0005 Hz were acquired along two parallel profiles at the west and the east of Düzce earthquake's epicenter, DW and DE, respectively. Both profiles crossed Düzce basin and Düzce fault in the north and NAF in the south. DW contained twelve sites and was ~35 km long while DE contained 11 sites and was about ~40 km long. The effects of galvanic distortions produced by near surface inhomogeneities were retrieved from MT data by Groom and Bailey (1989) decomposition and as a result of this analysis geo-electric strike was found to be N72˚E and N70˚E for DW and DE, respectively, which is consistent with the geology. MT data were analyzed for both TE (electrically polarized), and TM (magnetically polarized) modes by two-dimensional inversion modeling using the code developed by Ogawa and Uchida (1996). According to the inversion results of the DW and DE, some outcomes which may explain the velocity phenomena existing on the western and eastern parts of the Düzce earthquake's epicenter obtained.