Güç sistemlerinde harmonikler ve harmoniklerin analizi
Harmonics in power systems and analysis of harmonics
- Tez No: 200455
 - Danışmanlar: PROF.DR. SALİH MAMİŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gün geçtikçe ilerleyen teknoloji ile sistemdeki yükler çeşitlilik kazanmıştır. Bu yüklerin her zaman lineer olması istenir. Ancak son otuz beş yılda ilerleyen yarı iletken teknolojisinin büyük etkisi ile sistemdeki nonlineer yüklerde artış görülmüştür. Nonlineer yükler, akım ve gerilim karakteristiği doğrusal olmayan yüklerdir. Sistemdeki bu nonlineer yükler, sistemde harmonik akımlar ile gerilimlerin oluşmasına neden olurlar. Harmonik oluşumuna sebep olan başlıca yükler; güç elektroniği elemanları, transformatörler, kesintisiz güç kaynakları (UPS), dönüştürücüler ve yüksek güçlü endüksiyon motorlarıdır. Harmonikler sistemde ek enerji kayıplarına, ısınmalara, yalıtımlarının zarar görmelerine yol açarlar. Bu nedenlerden dolayı harmoniklerin oluşmadan veya oluştuktan sonra giderilmesi önem taşımaktadır. Harmoniklerin yok edilmesi için en önemli yöntem harmonik filtreler yoluyla harmoniklerin süzülmesidir. Bu çalışmada; öncelikle harmoniklerle ilgili temel bilgiler verilerek nasıl ve neden oluştukları, elektrik enerji sistemi üzerindeki etkileri ve filtreleme yöntemleri incelenmiştir. Daha sonra örnek bir elektrik enerji tesisinin modeli MATLAB programında oluşturulmuş, pasif filtrelerin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Different kinds of loads appear in electrical systems due to significant developments in the technology in recent years. For reliability of the system, it is preferred that the loads be linear. However, due to developments in the semiconductor technology in last 35 years the number of nonlinear loads in the system has increased rapidly. Nonlinear loads affect the system by generating harmonic currents and voltages. Power electronic components, transformers, uninterruptible power supplies (UPS), converters and high-power induction motors are some power system elements that cause harmonics. Harmonics in the current and voltage waveform cause extra power lose, heating in the system elements and damage in the insulation of system equipment. For these reasons, elimination of harmonics in electrical system has gained more importance. One of the suitable methods for removing harmonics is to use passive filters. In this thesis, the theory about harmonics is given and some investigation about how and why harmonics are produced is carried out. The techniques that can be used for filtering the harmonics are introduced. A test system is studied using MATLABSimulink Power Systems Blockset and the obtained results are discussed.