Enerji sistemlerinde meydana gelen harmoniklerin analizi harmonik standartları ve ölçüm teknikleri
Analysis of harmonics on power supply system harmonics standarts and measurement techniques
- Tez No: 79129
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ilk olarak, harmoniklerle ilgili genel matematiksel bağıntılar ve kavramlar verilmiştir. Güç sisteminde harmonik üreten kaynaklar, harmoniklerin olumsuz etkileri genel olarak incelenmiştir. Harmonik standartlar, harmonik ve araharmonik ölçümleri ve enstrümantasyonu, ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Güç sistemlerinde dalga şeklinin bozulmasının en önemli nedeni, akım gerilim karakteristiği doğrusal olmayan yüklerdir. Giriş gücünü sinüs biçimli bir elektrik sisteminden alan bu yüklerin akımları harmonikler içerir. Harmonikler elemanların ısınmasına, yalıtımın zorlanmasına neden olurlar, özellikle harmonik rezonansları sonucunda önemli problemler ortaya çıkabilir. Çalışmanın beşinci bölümünde, güç sistemlerinde harmonik, araharmonik test ve ölçüm teknikleri açıklanmıştır. Frekans-domenli enstrümantasyon ve zaman-domenli enstrümantasyon anlatılmıştır. Sonuçların karşılaştırmasını kolayca yapmak bakımından, ölçülen harmoniklerin istatistiksel incelemesi için tavsiyeler verilmiştir. Zaman aralıkları, harmonik ölçümlerinin istatistiksel çalışmasında 1 s den daha az, bir hafta ya da daha fazla olabilmektedir. Frekans-domenli enstrümantasyon gelecekte istatistiksel analizler için pek fazla kullanılmayacaktır. Zaman-domeni enstrümantasyonu, örneğin FFT-enstrümanları daha yaygın bir şekilde kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, first, general mathematical expressions and concepts for harmonics are given. Source of harmonics in power system and their undesired effects are considered in general. Harmonic standards, harmonics and interharmonics measurements and instrumentation are discussed in detail. In a power system, the main reason of a waveform distortion is the presence of nonlinear loads connected thereto. These nonlinear loads are supplied by a sinusoidal source. However, the current that draw contains harmonics. Harmonics induce overheating and the degradation of the insulation; especially, resonants of harmonics may cause higly important problems in the system. In 5th chapter of study, harmonics and interharmonics testing and measurement techniques are explained. Frequency-domain and time-domain instrumantation are both considered. Recommendations are also given for the statistical analysis of measured harmonics in order to make comparison of results easier. It should be recognized that the time ranges involved in the statistical handling of harmonic measurements extend from less than 1 s to one week or more. Frequency-domain instrumantation is not likely to be used extensively in the future for statistical analysis. However, time-domain instrumentation, for example FFT- instrumets, will most likely be used.