Beyaz çürükçül funguslarla tekstil boyalarının renginin giderimi
Decolorization of textile dyes by white rot fungi
- Tez No: 200456
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZFER YEŞİLADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Reaktif azo ve vat boyalar pamuklu dokuma işlemlerinde oldukça sık kullanılır. Biyolojik olarak çok az yıkılabildiklerinden dolayı ciddi çevre sorunlarına sebep olmaktadırlar. Tekstil sanayi atık suları dünyanın birçok yerinde çevre için bir tehdit oluşturmaktadır. Burada, Trametes versicolor, Funalia trogii ve Phanerochaete chrysosporium peletleri ile Reaktif Kırmızı 141, Reaktif Kırmızı 120, Reaktif Mavi 171, Reaktif Mavi 198, Reaktif Yeşil 19 ve Asit Mavi 74'ün renginin giderimi çalışılmıştır. Boya konsantrasyonu (50-200 mg/L), pH (3-10), sıcaklık (10?40oC), pelet miktarı ve çalkalama (0-200 rpm) gibi çeşitli parametrelerin renk giderimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Renk giderimi spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. İki saat içinde rengi en iyi giderilen boyalardan Asit Mavi 74'ün başlangıç renginin % 89'u uzaklaştırılırken, Reaktif Mavi 198'in % 85 oranında rengi giderilmiştir. Renk giderimi çalışmaları tekrarlı kesikli süreçte serbest peletler, aktif karbon ve çam kozalağı üzerine ve aljinat içerisine tutuklanmış funguslarla yürütüldü. Aljinat içerisine tutuklanmış hücreler hariç serbest peletlerin renk giderimi verimi tutuklanmış hücrelerden daha yüksek olmuştur. Fungus peletleri tekrarlı kesikli süreçte birçok kez kullanılabilmiştir. Phanerochaete chrysosporium hariç, fungusların boyaları adsorbe etmeleri çok önemli değildir. Glukoz ve melas T. versicolor'un renk giderimi verimini olumlu yönde etkilemiştir. Melas ve bakır ilavesi sonucu tekrarlı kesikli süreçte yüksek ve kararlı renk giderimi verimi elde edilmiştir. Trametes versicolor ve Funalia trogii peletleri Reaktif Mavi 171, Reaktif Mavi 198, Reaktif Yeşil 19 ve Asit Mavi 74 karışımından oluşan sentetik atık suyun rengini tekrarlı kesikli süreçte özellikle etkili bir şekilde gidermiştir.
Özet (Çeviri)
Reactive azo and vat dyes are largely employed on cellulosic fibers like cotton. Due to their low biodegradability, they cause serious environmental pollution. Wastewater from textile industries constitute a threat to the environment in large parts of the world. Here, the decolorization rate of Reactive Red 141, Reaktif Red 120, Reaktif Blue 171, Reaktif Blue 198, Reaktif Green 19 and Acid Blue 74 by Trametes versicolor, Funalia trogii and Phanerochaete chrysosporium pellets was studied. The effects of various operational parameters, namely dye concentration (50?200 mg/l), pH (3?10), temperature (10?40oC), amount of pellets and agitation (0-200 rpm) on decolorization were investigated. Decolorization was measured spectrophotometrically. In 2 h, the most decolorized dyes were that of Acid Blue 74 which removed about % 89 of initial color, followed by Reactive Blue 198 with % 85 decolorization. Decolorization studies were carried out using free pellets, immobilized fungal cells on actived carbon and pinewood and also fungal cells entrapped in alginate beads in repeated batch mode. Decolorization rate of free pellets was higher than immobilized cells except that cells entrapped in alginate beads. The fungal pellets could be used for several times during repeated batch mode. Adsorption of the dyes on fungi except Phanerochaete chrysosporium was insignificant. Glucose and molasses positively affected the dye decolorization of T. versicolor. Molasses and copper addition resulted in high and stable decolorization efficiency. Trametes versicolor and Funalia trogii pellets efficiently decolorized artificial dyestuff containing mixtures of Reaktif Blue 171, Reaktif Blue 198, Reaktif Green 19 and Acid Blue 74 especially in first cycle of repeated batch mode.