Aygırların androlojik ve bakteriyolojik muayeneleriyle dölverimleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 20046
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAFİZ YURDAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
- 54 - ÖZET Bu araştırmada 40 Safkan Arap aygırı ile 332 Safkan ve yerli kısrak kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan aygırların çiftleşme sezonu başında ve sonunda, Androlojik ve Bakteriyolojik muayeneleri yapılarak dölveriraleri kontrol edilmiş tir. Sezon başında genel ortalama, sperma miktarı 31.95 mi, spermatozoa motilitesi % 51.60, anormal spermatozoa oranı % 19.02, ölü spermatozoa oranı % 34.91, spermatozoa yoğunluğu 162.8 xl0 /mi, spermanın pH değe: de 11.56 cm olarak saptanmıştır. 162.8 xl0 /mi, spermanın pH değeri 6.74 ve scrotal genişlik Sezon sonunda genel ortalama, sperma miktarı 31.15 mi, spermatozoa motilitesi % 70.50, anormal spermatozoa oranı %13.93, ölü spermatozoa oranı %16.89, spermatozoa yoğunluğu 194.7 ±10 /mi, spermanın pH deleri 6.79 ve scrotal genişlik de 11.98 cm olarak belirlenmiştir. Bakteriyolojik kontrollerde de değişen oranlarda Staph., Str., Klebsiella, Actinobacter, Corinebacter, Bacillus, Hore- xiella, Alcaligenes, Pseudomonas, Neisseria ve E. coli türü mikroorganizmalar izole edilmiştir. Sezon süresince aygırlar tarafından tohumlanan 332 kıs raktan 230' u gebe olarak belirlenirken, ortalama dölverimi de % 69.60 olmuştur.- 55 - Saptanan mikroflora direkt fertilite düşüklüğüne neden olmuyor görünse de değişen çevre koşullarına bağlı olarak bu yönde etki etmeleri kuşkusuzdur. Sonuç olarak, bu çalışma ile bütün erkek damızlıklar da olduğu gibi Androlojik ve Bakteriyolojik muayenelerin aygırlarda da yapılmasının dölverimi bakımından çok önemli ve yararlı olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 56 - SUMMARY In this study, 40 Ihorroughbred Arabian Stallions and 332 Thorroughbred Arabian and localbred mares were used. At the onset and end of breeding season, tne fertility of the stallions was controlled by the Andrological and Bacteriolo gical examinations. At the onset of breeding season, mean volume of semen, sperm motility, abnormal spermatozoa ratio, dead spermatozoa ratio, the concentration of spermatozoa, the pH value of se men and the total scrotal width of stallions were determined 31.95 ml, 51.60 %, 34.91 %, 162.8 xl06 per ml, 6.74 and 11. 56 centimetres respectively, At the end of breeding season, mean volume of semen was 31.15 ml, sperm motility was 70.50 %, abnormal spermato zoa ratio was 13.93 %, dead spermatozoa ratio was 16.89 %t the concentration of spermatozoa was 194.7 xl0 per ml, pH value of semen was 6.79 and the total scrotal width of the stallions was determined 11.98 centimetres. At the Bacteriological controls in varied rates, Saph. Str., Klebsiella, Actinobacter, Corinebacter, Bacillus, More- xiella, Alcaligenes, Pseudomonas, Neisseria and E. coli spe cies were isolated. During the breeding season, 230 mares out of 332 mares which were inseminated by the stallions, were determined as- 54 - ÖZET Bu araştırmada 40 Safkan Arap aygırı ile 332 Safkan ve yerli kısrak kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan aygırların çiftleşme sezonu başında ve sonunda, Androlojik ve Bakteriyolojik muayeneleri yapılarak dölveriraleri kontrol edilmiş tir. Sezon başında genel ortalama, sperma miktarı 31.95 mi, spermatozoa motilitesi % 51.60, anormal spermatozoa oranı % 19.02, ölü spermatozoa oranı % 34.91, spermatozoa yoğunluğu 162.8 xl0 /mi, spermanın pH değe: de 11.56 cm olarak saptanmıştır. 162.8 xl0 /mi, spermanın pH değeri 6.74 ve scrotal genişlik Sezon sonunda genel ortalama, sperma miktarı 31.15 mi, spermatozoa motilitesi % 70.50, anormal spermatozoa oranı %13.93, ölü spermatozoa oranı %16.89, spermatozoa yoğunluğu 194.7 ±10 /mi, spermanın pH deleri 6.79 ve scrotal genişlik de 11.98 cm olarak belirlenmiştir. Bakteriyolojik kontrollerde de değişen oranlarda Staph., Str., Klebsiella, Actinobacter, Corinebacter, Bacillus, Hore- xiella, Alcaligenes, Pseudomonas, Neisseria ve E. coli türü mikroorganizmalar izole edilmiştir. Sezon süresince aygırlar tarafından tohumlanan 332 kıs raktan 230' u gebe olarak belirlenirken, ortalama dölverimi de % 69.60 olmuştur.