Ana ürün yerfıstığı yetiştiriciliğinde bitki yoğunluğunun verim ve bazı tarımsal özelliklere etkisi
The effect of plant density on yield and some agricultural characteristics of main crop peanut production
  1. Tez No: 200487
  2. Yazar: ERKAN ARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında 2004 yılında ana ürün yetiştirme sezonunda yürütülen bu çalışmada, bitki yoğunluğunun yerfıstığında verim ve önemli tarımsal özelliklere etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada; 70 cm sabit sıra arası uzaklığı ve 5, 8, 13, 15, 18, 20, 22, 25 ve 30 cm sıra üzeri olacak şekilde ekim yapılmıştır. Ekimde; Osmaniye-2005 isimli Virginia tipi, yarı yatık gelişme gösteren yerfıstığı çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; sıra üzeri mesafesi arttıkça bitki başına meyve veriminde önemli artışlar elde edilmiş, ancak, toplam verimde aynı düzeyde bir artış olmamıştır. Dekara en yüksek meyve verimi, 70 x 15 cm bitki sıklığında yapılan ekimlerden elde edilmiştir (666.6 kg/da). Birim alandaki bitki yoğunluğu azaldıkça, 100 meyve ağırlığı da artmıştır. 100 meyve ağırlığı, 70x5 cm ekim sıklığında 292.7 g iken, 70x30 cm ekim sıklığında 353.0 g olmuştur. Aynı şekilde; 70x5 cm sıklığında yapılan ekimlerde bitki başına meyve sayısı 10.3 adet iken, 70x15 cm sıklığında 31.7 adet/bitki ve 70x30 cm sıklığında ise 49.8 adet/bitki olmuştur. Bitki başına meyve verimi de; 70x5 cm de 22.6 g iken, 70x30 cm de 119.7 g olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the experimental area of Field Crops Department, Agricultural Faculty of Çukurova University as a main crop in 2004. The aim of this study was to determine yield and some plant characteristics of peanut under the main crop condition. Osmaniye-2005 peanut (Virginia market type and semi-spreading growth type) was used as a matarail. Eight different intra-row spacing (5, 8, 10, 13, 15, 18, 20, 22, 25, 30 cm) were applied with a fixed 0,7 m inter-row spacing. It was determined that the pod yield of per plant was increased when the intra row spacing was increased, but the pod yield of per hectare was not increased at the same level. The highest pod yield (6660 kg/ha) was obtained when the row distance was 70 x 15 cm. The 100 pod weight was increased when the plant density was decreased. While the 100 pod weight was 292.7 g in 70 x 5 cm row distance, it was 353.0 g in 70x30 cm row distance. Pod number per plant was 10.3 in 70 x 5 cm, it was 31.7 in 70 x 15 cm and 49.8 in 70x30 cm row distance. While the pod yield of per plant was 22.6 g in 70x5 cm, it was 119.7 g in 70x30 cm row distance.