Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae)'nin farklı besin ortamlarında yetiştirilmesinin Trichogramma evanescens Westwood (Hymenoptera:Trichogammatidae)'in kitle üretim verimliliğine etkisi ve ölü E. kuehniella bireylerinin balık yemi olarak kullanım olanakları üzerine araştırmalar
Investigations on the effect of growing Ephestia kuehniella Zeller (Lepidoptera: Pyralidae) in different nutrient media on the mass production efficiency of Trichogramma evanescens Westwood (Hymenoptera: Trichogrammatidae) and the possibilities of using dead E. kuehniella individuals as fish food
- Tez No: 910811
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tez çalışması ile Ülkemizin yerel biyolojik mücadele etmeni olan faydalı böcek Trichogramma evanescens ve faydalı böceğin üretiminde kullanılan laboratuvar konukçusu Ephestia kuehniella'nın ticari düzeyde ekonomik kitle üretimi ve alternatif besin teknolojisi üzerinde çalışılmıştır. Kitle üretiminde önemli bir yere sahip olan E. kuehniella'nın farklı besin rasyonları ve bu rasyonlara C, E ve folik asit vitaminlerinin farklı dozlarının (doz 0, 0,50 g ve 1,00 g) ilave edilmesi ile Ungüvesi kitle üretiminde standart bir besinin elde edilmesi, ekonomik, daha ucuza mal edilebilir ve erişilebilir konukçu besininin oluşturulması, beslenme maliyetlerinin düşürülmesine yönelik birçok büyüme ve üreme parametreleri çalışılmıştır. Farklı besin rasyonları ile konukçu besinine vitamin ilavesi çalışmaları 5 nesil yapılmıştır. Aynı zamanda Ungüvesi yumurtası üzerinde yetiştirilen T. evanescens'in saha çalışmalarında üreme performansının arttırılmasına yönelik birçok biyolojik parametreler de incelenmiştir. Çalışmalarda MB (minimum larva besini), AB (azaltılmış larva besini), SB (standart larva besini) kullanılmıştır. Farklı besin rasyonlarından oluşan konukçu besinleri ile yapılan nesil konukçu-parazitoit çalışmalarında biyolojik parametrelerinde %10'luk bir artış AB rasyonunda belirlenmiştir. Kitle üretim maliyetleri açısından incelendiğinde, AB rasyonu 87,05 TL (2,96$) ile daha ekonomiktir. E. kuehniella yumurtasının kg başına maliyeti ise AB rasyonunda 130 $ olup, bu maliyet %44,44-63,16 oranında daha ekonomiktir. Konukçu besinine vitamin ilavesi ile ilgili yapılan nesil konukçu-parazitoit çalışmalarında, hem konukçu hem de parazitoit böceğin büyüme ve üreme parametreleri incelendiğinde, C vitamini ilaveli AB rasyonunun olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Bu rasyonun kg başına E. kuehniella yumurta maliyeti 120 $ hesaplanmıştır. Ayrıca, C vitamini ilavesi, AB rasyonunun vitamin yok (kontrol) gubuna göre %9,17 oranında daha ekonomik bir maliyet avantajı sağlamaktadır. Bu veriler, AB rasyonunun hem biyolojik etkinlik hem de maliyet açısından avantajlı olduğunu göstermektedir. Konukçu yetiştiriciliğinde yetiştirme kabı büyüklüğünün araştırıldığı çalışmada büyüme parametrelerinin en iyi AB besininin orta boyut kap içerisinde yetiştiği belirlenmiştir. Konukçu besininde uygun larva yoğunluğunu belirlemeye yönelik yapılan çalışmada, 1500 gamlık konukçu besini üzerinde beş farklı yumurta/larva yoğunluğu (1500, 3000, 4500, 6000 ve 7500) incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, larva yoğunluğu arttıkça büyüme ve üreme parametreleri olumsuz etkilenmiştir. Bu bulgular, 4500 larva yoğunluğunun konukçu besininde en uygun yoğunluk olduğunu ve bu seviyede optimum büyüme ve üreme sağlandığını göstermektedir. Yapılan bu çalışmalar ile Dünyada ve Türkiye'de biyolojik mücadele etmenlerinin kitle üretim tekniklerine ve kitle üretiminde alternatif besin teknolojisinin geliştirilmesine öncü olabilecektir. TÜBİTAK 2244-Sanayi Doktora Progamı kapsamında faydalı böcek üreten TriMail Biyolojik Tarım firmasının da biyolojik mücadele ürünü olan E. kuehniella ve T. evanescens'in kitle üretimi yetiştiricilik maliyetlerinin azaltılarak daha ekonomik ve yüksek kaliteli böcek kitle üretilmesine katkı sağlayabilecektir. Bu çalışmaların yanı sıra E. kuehniella'nın ergin ölü atıklarının fermente edilmesi (böcek silajı) ile elde edilen balık yeminin akvaryum balığı Nil tilapyası Oreochromis niloticus üzerine de bir çalışma yürütülmüştür. Bu çalışma ile Ephestia Böcek Silajı (EBS)'nın balık yemi olarak kullanılması, bir yem hammaddesi olmayıp tamamen doğrudan tüketime yönelik nihai ürün konseptinde bir ürün geliştirilmiştir. Balık besleme çalışması sonucunda, Kontrol gubuna kıyasla başlangıç ve final ağırlığı, ağırlık kazancı, AOB, OGB, SBO ve GBİ değeri en yüksek EBS25'de gözlenmiştir. Elde edilen istatistiki analiz sonuçlarına göre, kontrol gubu ile benzerlik göstermesi açısından EBS'nin %25 oranında kullanılabileceği belirlenmiştir. Bu bulgular, TriMail Biyolojik Tarım ve İnsefish Su Ürünleri firmalarının kitle üretim maliyetlerini sırasıyla %50 ve %20-30 arasında azaltabileceğini göstermektedir. Tez, biyolojik mücadele etmenlerinin kitle üretim tekniklerine önemli katkılar sunarak yerel ve küresel pazarda rekabet gücünü artırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigates the commercial-scale economic mass production and alternative nutrient technology for the beneficial insect Trichogramma evanescens, a local biological control agent in our country, and its laboratory host, Ephestia kuehniella. Various growth and reproduction parameters were studied to obtain a standard diet for mass rearing, one that is economical, cost-effective, and accessible. This involved different nutrient rations and the addition of different doses (0, 0.50 g, and 1.00 g) of vitamins C, E, and folic acid. The study was conducted over five generations using nutrient rations termed MB (minimum larval diet), AB (reduced larval diet), and SB (standard larval diet). In host-parasitoid studies conducted over different generations using various nutrient rations, a 10%increase in biological parameters was noted in the AB ration. When analyzing the cost of mass production, the AB ration was found to be more economical, at 87.05 TL (approximately $2.96). The cost per kilogram of E. kuehniella eggs with the AB ration was 130 USD, representing a 44.44%-63.16%reduction in cost. In studies involving the addition of vitamins to host diets, the growth and reproduction parameters of both the host and the parasitoid were examined. The AB ration with added vitamin C produced positive results, with a calculated cost of 120 USD per kilogram of E. kuehniella eggs. This represented a 9.17%cost advantage compared to the control group without vitamins. These findings indicate that the AB ration is advantageous in terms of both biological efficacy and cost-effectiveness. In research investigating the effect of container size on host rearing, it was determined that the best growth parameters were achieved with the AB diet in medium-sized containers. In studies aimed at determining optimal larval density, five different egg/larva densities (1500, 3000, 4500, 6000, and 7500) were tested on 1500 grams of host diet. Results showed that as larval density increased, growth and reproduction parameters were adversely affected. The optimal density was found to be 4500 larvae, providing the best balance for growth and reproduction. These studies contribute to advancements in mass production techniques and the development of alternative nutrient technologies for biological control agents both in Turkey and globally. Within the scope of the TÜBİTAK 2244-Industry Ph.D. Program, the findings of this thesis could benefit TriMail Biological Agriculture, a company that produces beneficial insects, by reducing production costs and facilitating more economical and higher-quality mass rearing of E. kuehniella and T. evanescens. Additionally, a study was conducted on fish feed derived from fermented adult waste of E. kuehniella (insect silage) and its effect on Nile tilapia (Oreochromis niloticus). This research developed Ephestia insect silage (EBS) not merely as a raw material for feed but as an end product intended for direct consumption. Results from fish feeding trials indicated that the highest initial and final weight, weight gain, SGR (Specific Growth Rate), FCR (Feed Conversion Ratio), PER (Protein Efficiency Ratio), and CF (Condition Factor) were observed in the EBS25 group compared to the control group. Statistical analyses showed that EBS could be used at a 25%inclusion rate, yielding results comparable to the control group. These findings suggest that the mass production costs of TriMail Biological Agriculture and Insefish Aquatic Products could be reduced by 50%and 20-30%, respectively. This thesis aims to contribute substantially to the mass production techniques of biological control agents, enhancing their competitiveness in both local and international markets.