Ozonlu suyla yıkanan kırmızı biberin mikrodalga enerjisi ile kurutulması
Drying by microwave energy of washed red pepper by ozonated water
- Tez No: 200488
- Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu arastırmada, ev tipi bir mikrodalga fırında Aflatoksinli kırmızı pul biberin, ozonlu suyla yıkamayı temsilen 5 ve 10 dakika sürelerde yıkandıktan sonra mikrodalga ile ürünün kurutulmasında kullanılan mikrodalga uygulama süresinin (mikrodalga jeneratörlerinin açık kalma süresi/mikrodalga jeneratörlerinin kapalı kalma süresi) enerji tüketimi, kuruma süresi, ulasılan son nem ve ürün renk kalitesi üzerine etkileri arastırılmıstır. Kullanılan mikrodalga uygulama süreleri (açık, sn/kapalı, sn) sırasıyla sürekli, 30/30, 30/45, 30/60, 45/30, 45/45, 45/60 olacak sekilde ayarlanmıstır. Denemeler sonucunda mikrodalga uygulama süresi artıkça kurutma etkinligi artmıs, fakat mikrodalga ünitenin çalısmadıgı sürelerin az ya da çok oldugu 30/30, 45/30, 45/60 olan denemelerde enerji tüketimi ve kuruma sürelerinin artıgı gözlemlenmistir. Denemeler sonucunda 45/45 mikrodalga uygulamasında enerji tüketimi ve kuruma süreleri diger kombinasyonlara göre daha iyi sonuçlar elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a domestic microwave oven was used to dry red pepper flakes after washing it in 5-10 minutes with normal water corresponding of ozonated water. The main objective of this study was to determine the effects of the pulsing ratio (on time s/ off time s) on dryer time, energy consumption, and dried product quality in terms of color. Microwaves were applied as pulsed mode by using a special control device to control the on time and off time of microwave generators. Applied microwave pulsing ratio ( on time s, off time s) were continuous, 30/30, 30/45, 30/60, 45/30, 45/45, 45/60 respectively. The result shows that 45/45 application is best from all which consume less energy for to evaporate 1 kg water from the food.