Satsuma mandarininde yeşil küf çürüklüğü etmenine (Penicillium digitatum (Pers.) Sacc) karşı ozon uygulamalarının etkilerinin araştırılması
Studies on effects of ozone applications against green mold (Penicillium digitatum (Pers.) Sacc) on satsuma mandarin
  1. Tez No: 291125
  2. Yazar: SERKAN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Turunçgillerde pazar ömrünü etkileyen en önemli faktörlerden biri hasat sonrası Penicillium digitatum' un neden olduğu yeşil küf çürüklüğüdür. Bu çalışma, hasat sonrası mandarin meyvelerinde, Penicillium çürüklükleri üzerinde ozon uygulamalarının etkinliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Meyveler inokulasyondan 24 saat önce ve 24 saat sonra olmak üzere, 3, 5 ve 10 mg/Nm3 su dozundaki ozonlu suya 3 dakika daldırılmış, 25, 50 ve 75 mg/Nm3 dozundaki ozon gazında 10 dakika tutulmuştur. Meyveler iklim odası koşullarında, 1 hafta boyunca 24 °C'de tutulmuş, soğuk hava deposu koşullarında 2 ay boyunca %90 oransal nemde 5±1°C'de depolanmıştır. Önceden inokulasyon yapılan meyvelerde yapılan hiçbir ozon uygulaması etkili bulunmamıştır. Soğuk hava deposu koşullarında, patojenle inokule edilmeden önce ozon uygulaması yapılan meyvelerde %90'ların üzerinde koruma sağlanmıştır. İnokulasyon öncesi suya 5 mg/Nm3 su ozon uygulamasında %85.49, 50 mg/Nm3 havaya ozon uygulaması yapılan meyvelerde %91.60'lık bir koruma sağlanmıştır. Meyvelerde kalite açısından herhangi bir değişiklik olmamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors affecting the post-harvest market life of citrus fruits is Penicillium digitatum caused green mold. This study was conducted to determine the effectiveness of ozone applications against P.digitatum on Satsuma mandarin. The fruits were immersed into ozonated water including 3, 5 and 10 mg/Nm3 water doses of ozone for 3 minute, both 24 hours before and 24 hours after inoculation. Fruit were kept also in a cabin at the doses of ozone gas, 25, 50 and 75 mg/Nm3 for 10 minutes both 24 hours before and 24 hours after inoculation. Studies were conducted in climate room for 1 week at 24 °C and cold storage room conditions for 2 months at 90% relative humidity at 5 ± 1°C. Any application of ozone was not effective in the pre-inoculated fruits. The application of ozone to fruit before pathogen inoculation was provided 90% protection in cold storage conditions. Efficacy of ozone application into the water before inoculation at dose of 5 mg/Nm3 water was % 85.49 and application of ozone in the air at the dose of 50 mg/Nm3 was 91.60%. There were no changes in terms of quality of fruits.