A rule based expert system generation framework using an open source business rule engine
Açık kaynak kodlu kural motoru kullanan kural tabanlı bir uzman sistem çatısı
  1. Tez No: 200491
  2. Yazar: GÖKHAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM AKYOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bilgi, karar verme süreçlerinde anahtar araçtır. Öte yandan, bir karar verme sürecinin en zor evreleri bilgiyi edinme ve ögrenmedir. Bu nedenle, akademik, ticari, askeri ve endüstriyel alanlar gibi bilgi merkezli pek çok alanda çalısmalar makina ögrenmesi sistemleri ve uzman sistemlere odaklanmıstır. Bu tezle bir kural tabanlı ögrenen uzman sistem çatısı sunulmaktadır. Kısaca bu çatı uygun data kümesini alır, bu kümeden kurallar çıkarır, bu kurallara göre bir uzman sistem kurar ve yeni durumları test etmek için web tabanlı bir arayüz verir. Bu çalısma birçok konuyu kapsamaktadır. Sınıflandırmalar, karar agaçları, ID3 algoritması, kural tabanlı sistemler, uzman sistemler, kural motorları ve açık kaynak kodlu yaklasım bunlardan bazılarıdır. Bu konular kısaca açıklanacak, degerlendirmeler sonrasında çatı örnekler ile açıklanacaktır. Örnekler çatının yeniden kullanabilirligini gösterecektir. Çatı uygulama, farklı data kümeleri ile çalısabilmelidir. Ancak seçilen data kümeleri ID3 algoritmasına uygun olmalıdır. Diger kısıtlamalar ileriki bölümlerde açıklanacaktır. Çatı asagıdaki temel prensiplere dayanmaktadır. ? Java teknolojileri kullanılmıstır ? Gerekli durumlarda açık kaynak kodlu araçlar kullanılmıstır ? Mümkün oldugunca standartlastırma uygulanmıstır Bu prensipler sonucunda, çatının kullanılabilirligi önemli ölçüde artmıstır.
Özet (Çeviri)
Knowledge is key instrument for the deciding processes. On the other hand, for a deciding process, gathering knowledge and learning are very difficult phases. For this reason, in the last decades, studies are focused on the machine-learning systems and the expert systems for the most of the knowledge oriented areas, like academic, commercial, military and industrial areas. In this thesis, a framework is developed for the rule base learning expert systems. Briefly, this framework will take a data set, induct the rules from this data set, construct an expert system according to inducted rules, and give a web based interface for testing new cases. There are a lot of concepts in this study. Classification, decision tree, knowledge acquisition, ID3 algorithm, rule base systems, expert systems, rule engines, open source perspective are some of them. These concepts will be discussed briefly, after the discussion; framework will be explained with some examples. Examples will show the reusability of the framework. Different data set can be applied the framework. But data set must be convenient to the ID3 decision tree algorithm. Other restrictions will be defined next sections. After constructing expert system new cases can be tested. This framework has some principles: ? Java technologies are used ? Open source tools are used where needed ? Standardizations are applied where available As a result of these principles, usability of the framework is dramatically increased.