Tüplü Toros sediri (Cedrus libani a. rich.) ve anadolu karaçamı (Pinus nigra arn. subsp. Pallasiana (lamb.) holmboe) fidanlarıyla kurulmuş plantasyonlarda kuraklığa dayanıklılık analizleri
Drought resistance analysis on the containered seedling of the Cedrus libani a. rich. and Pinus nigra arn. subsp. Pallasiana (lamb.) holmboe in plantations
  1. Tez No: 200490
  2. Yazar: YELİZ KİLİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kuraklık, bir bölgede buharlasma ile kaybedilen suyun, yagıslarla saglanan sudan daha fazla olması seklinde tanımlanmaktadır. Bir yöreye kurak diyebilmek için o bölgede yagıs ve su yetersizliginin olması ve bu durumun süreklilik göstermesi gerekmektedir. Bir bölgedeki kuraklıgı ve kuraklıgın canlılar üzerindeki olumsuz etkilerini daha net bir sekilde ifade etmek için sadece yıllık yagıs miktarını dikkate almak çogu zaman yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle yagıs miktarı ile sıcaklık arasında bir iliski kurulabildigi zaman, o bölgenin kuraklıgı ve nemlilik durumu daha anlamlı bir sekilde ortaya konulabilmektedir. Bu çalısmada farklı orijinlerden yetistirilmis 2+0 yaslı Toros sediri (Cedrus libani A.Rich.) ve Anadolu karaçamı (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) fidanlarında, kuraklıga dayanıklılık tespitleri yapılmıstır. Her bir orijinden 2+0 yaslı tüplü Toros sediri ve Anadolu karaçamı fidanlarında dikimden önce en az 3 fidanda B-H egrisi çıkarılarak, arastırmaya konu fidanlarda, orijinler bazında ölçümler yapılmıs ve su potansiyeli bilesenleri tespit edilmistir. Bu bilesenler solma noktasındaki ozmotik potansiyel (SSP), doygun haldeki ozmotik potansiyel (DSP), solma noktasındaki serbest su içerigi (FWCzt), solma noktasındaki oransal su içerigi (RWCzt), birim kuru agırlıga düsen simplastik su oranı (V/DW) ve kuru agırlık oranı (KAO) dır. Arazi denemesi, farklı orijinlere ait 2+0 yaslı tüplü Toros sediri ve Anadolu karaçamı fidanlarıyla ve Toros sediri için her bir orijinden 30, Anadolu karaçamına ait için ise 35 fidan kullanılarak, rastlantı blokları deneme düzenine göre kurulmustur. Her bir tür için deneme alanı iki bloga ayrılarak, bloklardan biri kuraklık stresine tabi tutulmustur; diger blokta ise Mayıs ayından Ekim ayına kadar periyodik olarak ayda bir defa sulama yapılmıstır. Deneme alanında vejetasyon dönemi basında ve sonunda her iki türde orijinler bazında fidan boyu ölçümleri yapılmıstır. Vejetasyon dönemi sonunda ise fidan yasama yüzdeleri ve ibre kayıp oranları belirlenmistir. Sonuç olarak, yasama yüzdesi bakımından tür ve islemler arasında istatistiki açıdan bir fark çıkmasına karsın orijinler arasında anlamlı bir fark bulunamamıstır. Nispi boy artımı açısından varyans analizi sonucunda orijin ve islemler arasında 0.01 düzeyinde anlamlı bir farklılık oldugu görülmüstür. Toros sediri ve Anadolu karaçamı orijinlerinin ibre kayıp oranları karsılastırıldıgında Toros sediri orijinlerinin ibre kayıp oranı yüzde degerlerinin daha düsük oldugu gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
Drought is defined as condition in which amount of water loss by means of evaporation is more than amount of water provided by precipitation. To say drought for a region, existence of deficiency in precipitation and water amount and continuity of this situation is required. Taking only annual rainfall intensity into account is quite often insufficient to define drought in a region and negative effects of drought on living things in a more clear way. For this reason, when a relationship between rainfall intensity and temperature is defined, drought and humidity situation of that region can be discussed more expressively. In this study, endurance detection of Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) and Anatolian Black pine (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana), which were cultivated from different origins, to the drought was conducted. Before the planting, by obtaining PV curves from 2+0-old tubed Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) and Anatolian Black pine (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana) seedlings from every origin, water potential components were determined. These components are the water potential at wilting point (SSP), the water potential at full turgidity (DSP), the free water content at wilding point (FWCzt), the relative water content at wilting point (RWCzt), the symplastic water per unit dry matter (V/DW) and the dry weight ratio. Field test was set up according to Randomized Complete Block Design (RBC) by using 30 seedlings from each origin of Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) and 35 seedlings from each origin of Anatolian Black pine(Pinus nigra Arn. Subsp. pallasiana). By dividing testing area into two blocks, for each type, one block was subjected to drought stress; on the other hand, watering was performed once a month from May to October in the other block. Seedling height measurements on the basis of origins in each type were conducted at the beginning and at the end of vegetation period on testing area. At the end of the vegetation period, survival percentages of saplings and needle loss ratios were determined. In conclusion, although a difference was observed between the types and processes statistically regarding percentage of survival, a difference between the origins was not seen. At the end of variance analysis, an important difference, as 0.01, was observed between the origins and processes with respect to height increase. When needle loss ratios of origins of Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) and Anatolian Black pine (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana) were compared, it was observed that percentage values of needle loss ratios of Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) is less than those of Anatolian Black pine (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana).