Mononükleer ve polinükleer rutenyum-oksim komplekslerinin sentezi ve molekül yapısı
Synthesis and molecular structures of mononuclear and polynuclear ruthenium-oxime complexes
  1. Tez No: 200506
  2. Yazar: GÜLŞEN BAŞKALE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. FATMA KARİPCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalısmada ilk olarak 4-(kloroasetil)difenilmetan (1-p-difenilmetan-2-kloro-1- etanon), Friedel-Crafts açilleme reaksiyonuna göre alüminyum klorür katalizörlügünde, kloroasetil klorür ve difenilmetandan hazırlanmıstır. 1-pdifenilmetan- 2-hidroksiimino-2-kloro-1-etanon kuru HCl gazı varlıgında 1-pdifenilmetan- 2-kloro-1-etanon ile isopentil nitritin reaksiyonuyla elde edilmistir. 1-pdifenilmetan- 2-hidroksiimino-2-kloro-1-etanon'un aminler (1-naftilamin, pkloroanilin, p-toluidin) ile reaksiyonundan 1-p-difenilmetan-2-hidroksiimino-2- (amino)-1-etanon iki disli ligandları hazırlanmıs ve bu ligandlar etil alkolden kristallendirildi. Bu iki disli ligandların 1,4-fenilendiamin ile reaksiyonundan N,N¢- bis[1-p-difenilmetan-2-hidroksiimino-2-(amino)-1-etiliden]-fenilendiamin dört disli ligandları hazırlanmıs ve bu ligandlar da etil alkolden kristallendirilmistir. Çalısmamızda son olarak, iki disli ligandların tek çekirdekli Ru(III), Cu(II) kompleksleri ve dörtdisli ligandların tek çekirdekli Ru(III), çok çekirdekli Ru(III)- Cu(II), Ru(III)-Ni(II), Ru(III)-Mn(II) kompleksleri elde edilmistir. Sentezlenen ligandların ve komplekslerin yapıları ICP-OES, FT-IR, 1H NMR spektrum verileri, elementel analiz, iletkenlik ve manyetik susseptibilite ölçümleri ile aydınlatılmıstır. Tüm komplekslerin termal bozunmaları azot atmosferinde çalısılmıstır. Sonuç bozunma ürünlerinin metal ve metal oksite karsılık geldigi bulunmustur. ANAHTAR KELMELER : Rutenyum kompleksleri, heteronükleer kompleksler, oksim, diimin, termal analiz
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, 4-(chloroacetyl)diphenylmethane [1-p-diphenylmethane-2- chloro-1-ethanon] was prepared from chloroacetyl chloride and diphenylmethane in the presence of alimunium chloride according to Friedel-Crafts acylation. 1-pdiphenylmethane- 2-hydroxyimino-2-chloro-1-ethanon was obtained by reacting 1-pdiphenylmethane- 2-chloro-1-ethanon with isopentyl nitrite in the presence of dry HCl gase. 1-p-diphenylmethane-2-hydroxyimino-2-amino-1-ethanon bidentate ligands were prepared from 1-p-diphenylmethane-2-hydroxyimino-2-chloro-1- ethanon reacting with amines (1-naphthylamine, p-chloroaniline, p-toluidin) and these ligands were crystallized from ethyl alcohol. N,N¢-bis[1-p-diphenylmethane-2- 2-amino-1-ethiliden]-phenylenediamine tetradentate ligands were prepared from the bidentate ligands reacting with 1,4- phenylenediamine and these ligands also were crystallized from ethyl alcohol. Our study, finally, mononuclear Ru(III), Cu(II) complexes of bidentate ligands and mononuclear Ru(III), heteronuclear Ru(III)-Cu(II), Ru(III)-Ni(II), Ru(III)-Mn(II) complexes of tetradentate ligands were obtained. Structures of ligands and complexes synthesized were identified with ICP-OES, FT-IR, 1H NMR spectal data, elemental analyses, conductuvity and magnetic susceptibility measurement. Thermal decomposition of all the complexes is studied in nitrogen atmosphere. The final decomposition products are found to be the corresponding metal and metal oxides. KEY WORDS : Ruthenium complexes, heteronuclear complexes, oxime, diimine, thermal analysis