Teke spermasının dondurulması ve değişik yöntemlerle östrusları sinkronize edilen Ankara keçilerinin tohumlanmalarından elde edilen dölverimi
  1. Tez No: 20053
  2. Yazar: ALİ DAŞKIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAFİZ YURDAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
- 59 - ÖZET Bu çalışma, Ankara keçisi tekesinin spermatolojik özelliklerini saptamak, teke spermasını dondurmak ve iki değişik yöntemle sinkronize edilip nativ, sulandırılmış ve donmuş sperma ile tohumlanan keçilerden elde edilen döl verimini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Lalahan Hayvancılık Araştırma Enstitüsünde yapılmış ve kurumun Ankara keçisi sürüsünden rastlantısal olarak seçilen 5 teke ve 120 keçi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan 5 tekenin sun'i vagenle alınan 10'ar ejekülatlarında sperma miktarı(ml), spermatozoa motilitesi (%), spermatozoa yoğunluğu (xlO9), sperma pH'sı, ölü-canlı spermatozoa oranı (%), anormal spermatozoa oranı (%); dondurulan spermalarda çözüm sonu motilıte oranı (%) ve çözüm sonu anormal akrozom oram (%) saptanmıştır. Beş tekenin 10'ar ejekülatlarında saptanan spermatolojik özelliklerin ortalama değerleri yukarıda belirtilen sırasıyla 0.90 + 0.03, 81.0 ± 1.31, 2.892 ± 0.116, 6.67 ± 0.06, 11.6 ± 0.9, 3.63 ± 0.07, 40.1 ± 2.2, 23.36 ± 3.07 olarak bulunmuştur. Donmuş spermalarda saptanan çözüm sonu termo-rezistens test bulguları (%) ise, 0, 2, 4, 6 ve 8. saatlerde sırasıyla 40.1, 16.7, 2.9, 0.1 ve 0.0 olarak gerçekleşmiştir. Beş Ankara keçisi tekesinden alınan 10'ar ejekülat, spermatolojik özellikleri saptandıktan sonra Tris-yumurta sarısı- gl işerin sulandırıcısı ile 100 x 106spermatozoa/0.25 mi olacak şekilde sulandırılmış ve payetlere çekilerek 2 saat ekilibrasyon sonu sıvı azot buharında dondurularak depolanmıştır.- 60 - Çalışmada kullanılan toplam 120 Ankara keçisi 60'ar keçilik iki gruba ayrılarak östrusları senkronize edilmiştir. En az 3 ay süre ile erkeklerden ayrı tutulan 60 keçilik birinci gruba çiftleşme sezonuna girişte 12 gün süre ile penisleri bez altlık ile bağlanmış teke katılmış ve bu grupta %83.33 östrus beldekleri gözlenmiştir. Çifteşme sezonunda ise, 60 kişilik ikinci gruba 11 gün ara ile 2.5mg PGF2a i. m. injekte edilmiş ve %86.67 oranında östrus gözlenmiştir. Her iki grupta östrus gösteren keçiler nativ, sulandırılmış ve donmuş sperma ile tohumlanmışlar ve sırasıyla birinci grupta %68.4, 46.6 ile 37.5 gebelik ve %63.1, 33.3 ile 37.5 doğum oranı elde edilmiştir. Aynı şekilde tohumlanan ikinci grup keçilerde ise, %85.7, 55.0 ile 38.8 gebelik ve %64.2, 50.0 ile 27.7 doğum oranı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 61 - SUMMARY This study has been realized to detect spermatological features and freeze of Angora goat buck semen. Fertility results were also investigated of Angora goats synchronized with two different methods and inseminated with fresh, diluted or frozen semen. Studies have been carried out in Lalahan Animal Research Institute. Five Angora buck and 120 Angora goat does were randomly selected. Semen volume (cc), sperm motility {%), sperm concentration (xlO9), semen pH, live-dead ratio (%) and abnormal spermatozoa rates (%) were determined a total of 50 semen samples collected from 5 Angora goat bucks by artificial vagina. In deep frozen semen samples post-thaw motility (%), and the rate of abnormal acrosomes (%) were also detected. Average values obtained were 0.90 ± 0.03, 81.0 ± 1.31, 2.89 + 0.11, 6.67 ± 0.06, 11.6 ± 0.9, 3.63 ± 0.07, 40.1 ± 2.2 and 23.36 ± 3.07, respectively. A total of 50 ejeculates collected from 5 Angora goat bucks were extended by Tris-egg yolk-glycerine extender up to 0.25 ml of extended samples contains about 100x10 6 of spermatozoa and filled into straws. After two hours of equilibration period, diluted semen samples were frozen in liquid nitrogen vapour and transferred into the liquid nitrogen. In the early breeding season, 120 Angora does were divided into two equal groups. First group of animals, which had been kept in isolation from males for 3 months were introduced to the Angora goat bucks. After a 12 days introductory period, 83.33 % of females detected in oestrus.- 62 - Second group of animals, which injected with 2.5 mg of dinoprost thromethamine eleven days apart in breeding season, came into estrus at the rate of 86.67%. All the oestrus animals in first and second groups were inseminated with fresh, diluted or frozen Angora goat semen. Pregnancy and birth rates in first group were 68.4, 46.6, 37.5 and 63.1, 33.3, 37.5, respectively. In the second group pregnancy and birth rates were 85.7, 55.0, 38.8 and 64.2, 50.0, 27.7%, respectively.